"SÜPERMEN'İN MODASI GEÇELİ ÇOK OLDU, BAŞARI EKİP İŞİDİR"

1991 yılında kurulan Manisa Genç İşadamları Derneği, kentin şimdiki yöneticilerini bir araya getiren en önemli sivil toplum kuruluşu oldu.

30 Ocak 2018 - 00:00

1991 yılında kurulan Manisa Genç İşadamları Derneği, kentin şimdiki yöneticilerini bir araya getiren en önemli sivil toplum kuruluşu oldu. 27 yıldır kentin önde gelen iş adamları ve kanaat önderlerini aynı masada buluşturan MAGİAD, 2 dönemdir Ömer Geriter ve yönetimi başkanlığında çalışmalarına devam ediyor.

MAGİAD’ın şu anki üye sayısı 320. Kentin en aktif derneklerinden biri olan MAGİAD, hem kentin gençler için dönüşümü noktasında elini taşın altına koyuyor, hem de Manisa’nın ekonomisine can veriyor.

Peki Başkan Ömer Geriter ve yönetiminin 2 dönem boyunca MAGİAD bünyesinde yürüttüğü çalışmalar neler? Manisa Genç İşadamları Derneği Başkanı Ömer Geriter, merak edilenleri Manisa’nın Sesi Gazetesi’nde cevapladı.

“MANİSA’YA KATMA DEĞER SAĞLAYAN HERKESİ BİR ARAYA GETİRİYORUZ”

“Manisa gerek sanayi, gerek tanım ve gerekse üniversite noktasında çok aktif ve Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri. Biz Manisa’nın genç iş adamları olarak, kente nasıl katkı sağlayabileceğimizi masaya yatırdık. Manisa’nın yararı için yönetimimizle birlikte önemli çalışmalara imza attık. Her zaman söylediğim gibi, tüm projelerimizi Manisalılık bilinciyle yaptık. Üniversitemizi sanayimizle, tarım işçilerimizi halkımızla bir araya getirmeye çalıştık. Aslında bizim için en önemli nokta Manisa’ya katma değer sağlayan gençleri, iş adamlarını, yaşlıları, ev hanımlarını, sanayide çalışan işçilerimizi, tarımda faaliyet gösteren kadınlarımızı, çiftçilerimizi, esnaflarımızı ve şehri yöneten protokol üyelerimizi bir araya getirmekti. Bu süreci bu güne kadar doğru bir şekilde yönettiğimizi düşünüyorum. Bundan sonraki çalışmalarımızı da aynı bilinçle yapmak için uğraşıyoruz. Azımsanamayacak bir başarı elde ettiğimizi düşünüyorum. Bu noktada dışarıdan da çok olumlu tepkiler alıyoruz. MAGİAD’ı Manisa’daki diğer derneklerden ayıran en büyük unsur da MAGİAD’ın sadece kentin değil, Türkiye’nin bir derneği olmasıdır. Ülke genelinde Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’nda, bölgemizde ise Ege Genç İşadamları Federasyonu’nda Manisa’yı temsil ediyoruz. Konfederasyon olmamız, Manisa’yı diğer illere tanıtmak ve ticari bir köprü kurmamızı daha da kolaylaştırıyor”

“SÜPERMEN’İN MODASI GEÇELİ ÇOK OLDU, BAŞARI EKİP İŞİDİR”

“MAGİAD’ın iki dönemdir başkanlığını yapıyorum. Bu süre zarfında eşimden, işimden ve sosyal hayatımdan fedakarlık ederek derneğimizi Manisa’nın menfaati için en üst noktaya taşımaya çalıştım. Bu size klişe gelebilir ama, bir saat bile uyku uyumadan Manisa merkezle kalmayıp ilçelere, köylere, 30 haneli kasabalara giderek vatandaşlarımızın dertlerini dinledik. Sorunları konuştuk, üzüntüyü ve sevinci paylaştık. Aynı ekmeği bölüştük, aynı bardaktan su içtik. Yeri geldiğinde yönetim kurulu üyelerimizle birlikte bir tabaktan yemek yedik. Ne yönetim kurulu üyelerim, ne de ben bu yoğun tempoda bir kez olsun ‘yeter’ demedik. Çünkü burada kentimiz, vatanımız söz konusu. Bunları yaparken de hiçbir zaman ikbal kaygısına girmedik. Bizlerin burada makam, ya da para hırsı hiçbir zaman olmadı, olmayacak. Biz bu düşünceyle yola çıktık. Bir kişinin bile elini tutmak, bize en güzel makamlardan ya da en büyük paralardan daha çok doyum verdi. Çünkü, önceliğimiz insan. Tabii burada en büyük işlerden birini de yönetim kurulu üyelerim yaptı. Çok sevdiğim bir söz var. ‘Hepimiz gerçekliği sembol isimlere indirgemeye bayılırız ama Süpermen’in modası geçeli çok oldu. Dikkate değer bir başarı elde etmek ancak ekip işidir.’ İşte biz de çalışmalarımızı aynen bu sözdeki anlamla ilerletiyoruz. Biz bir ekibiz”

“HASAN GERİTER FARKLI, BEN FARKLI BİR BİREYİM”

“Ben 31 yaşındayım. Herkesin bildiği gibi Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin başkanlığını yapan Hasan Geriter’in oğluyum. Babamı Manisa’da neredeyse herkes tanır, tanımayanlar da ismini duymuştur. Ben sokakta kimine göre ‘Ömer başkan’, kimine göre ‘Ömer abi, Ömer kardeş’, kimine göre de ‘Bizim Hasan’ın oğlu Ömer’im. Aslında bu durumun avantajları olduğu kadar, dezavantajlarının da olduğunu söyleyebilirim. Yeri geldiğinde ise maddi, yeri geldiğinde manevi anlamda hem övgü, hem de eleştiri aldım. Hasan Geriter bir birey, ben ise farklı bir bireyim. Ortak iş kolumuz olduğu gibi, birbirimizden bağımsız farklı iş kollarımız da var. Dışarıdan bir bütün gibi görünmemize rağmen birçok konuda ayrıştığımız oluyor. Günümüzde buna kuşak çatışması deniyor. Benim amacım Geriter ismini Hasan Geriter dışında Ömer Geriter olarak da içselleştirmek, işim zor biliyorum. Bir döneme başarılı çalışmaları ile damga vurmuş Geriter soyadını daha yukarılara taşımak gerekiyor. Bu yolda farklı kulvarlarda yürüyerek başarılı olacağıma inanıyorum, hatta bir hayli yol aldığımı düşünüyorum.

“TÜM SİYASİ PARTİLERE EŞİT MESAFEDEYİZ”

“2 dönemdir çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Her hafta yönetim kurulu toplantısı yapıyoruz. Üye sayımızı genişletip, farklı kollarda çalışıyoruz. MAGİAD bünyesinde kurmuş olduğumuz öğrenci temsilciliği ile üniversitedeki gençlerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Onların sorunlarını tespit edip çözüm üretiyoruz. Üniversite ile şehir arasında köprü vazifesindeyiz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 3-4 Mayıs tarihlerinde Dünya Devleri Manisa’da buluşuyor projemizi MAGİAD Öğrenci Temsilciliğimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Türkiye’ye mal olmuş 20’ye yakın konuğun katılacağı bu zirvede hem üniversite öğrencilerimize yeni bir yol çizmiş oluyoruz, hem de Manisa’yı tüm Türkiye’ye tanıtıyoruz. Bizim için en önemli noktalardan biri de sosyal sorumluluk projeleri. Geçtiğimiz aylarda ‘Kadına Şiddete Hayır’ isimli bir proje gerçekleştirdik. Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerimizle birlikte Muradiye Kampüsü’nde bir basın açıklaması yaptık ve kadına karşı şiddet konusunda farkındalık yarattık. Hepimiz turuncu kıyafetler giyerek, okulun duvarlarını boyadık. Bunun dışında ilçe gezilerimize de devam ediyoruz. Her hafta farklı bir ilçeye giderek Anadolu kadınlarıyla buluşuyoruz. Coğrafi Tescilli ürünlerimizle ilgili bir çalışma yaptık ve bu durumu milletvekillerimiz aracılığıyla TBMM’ye ilettik. Manisa Ticaret Borsamız zaten bu konu ile ilgili bir çalışma yapıyordu. Biz de rapor hazırladık. Bunun üzerine yaptığımız çalışmalarla bir komisyon kuruldu. Bu komisyon da Sultaniye üzümünün Manisa’nın tescilli ürünü olduğuna karar verdi. Sadece üzümle kalmadık. Kavunumuz, kirazımız, üzümümüz, zeytinimiz ve çileğimizle de ilgili raporlarımızı bakanlarımıza ve milletvekillerimize sunduk. Ayrıca engelli bireylerimiz de bizim için çok önemli. Akhisar’da açılan Down Cafe’ye giderek down sendromlu çocuklarımızla 1 gün geçirdik. Bu kapsamda il genelinde başlattığımız ‘MAGİAD ile geleceği kodluyoruz’ projesini down sendromlu çocuklara kodlamayı öğreterek start verdik. Kodlamayla ilgili 5 bin 555 minik parmak hedeflerken, bu rakamı 15 bin 781 öğrenciye taşıdık. Öte yandan protokolle olan temaslarımızı güçlendirerek Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdik. Burada Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bakanlarımız Nihat Zeybekçi, Berat Albayrak, Faruk Özlü, Ahmet Eşref Fakıbaba, milletvekillerimiz ve TBMM eski başkanı Bülent Arınç ile görüştük. Manisa’nın sorunlarını dile getirdik. Biz bu işi siyasi parti gözetmeksizin yapıyoruz. İçimizde farklı siyasi partilere gönül vermiş arkadaşlarımız var ama dernek çatısı altında tüm siyasi partilere eşit mesafedeyiz. Bizim için önemli olan Manisa”

“STK’LAR İLE TAM ENTEGRASYONU SAĞLADIK”

“STK’lar ile tam entegrasyonu sağladık. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Manisa Ziraat Borsası, Manisa Ticaret Borsası, Manisa’yı ve Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile sürekli temas halindeyiz. Ortak toplantılar yapıyoruz. Hep birlikte Manisa için elimizi taşın altına koyuyoruz”

“ÇALIŞMALARIMIZIN MEYVESİNİ ALDIK”

“Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu bünyesinde 71 derneğiz. Geçtiğimiz günlerde TÜGİK Kocaeli Sapanca’da bir ödül töreni düzenledi. Biz de burada ‘En başarılı dernek’ ödülü aldık. Çalışmalarımızın meyvesini aldığımız için haklı bir gurur yaşıyoruz”

“YEREL YÖNETİMLERE ALTLIK OLUŞTURDUK”

“Yine geçtiğimiz aylarda Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde okuyan 50 öğrencimiz ile birlikte Genç Dostu Kentler Endeksi çalıştayı düzenledik. 2 gün süren bu çalıştay sonucunda gençlerimiz Manisa’yı puanladı ve Manisa, Türkiye ortalamasının üstünde çıktı. Manisa’yı puanlayan gençlerimizin çoğu şehir dışından kente okumak için gelmiş kişilerdi. Bu puanlama ve anket sonucu sayesinde yerel yönetimlerimize de bir altlık oluşturduk. Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün ve ilçe belediye başkanlarımız ile görüşmeler yaparak üniversite öğrencilerimizin oluşturdukları bu anketi sunduk. Sonuçları da kamuoyuyla paylaştık”

MAGİAD MANİSA’NIN SPORU İÇİN DE ÇALIŞIYOR

“Sosyal faaliyetlerimizde spora da önem veriyoruz. Manisaspor, Manisa Büyükşehir Belediyespor ve Akhisarspor’un neredeyse tüm maçlarına katılmaya çalışıyoruz. Yönetimimizle birlikte şehrimizin takımlarını da yalnız bırakmıyoruz. Gençliğimiz için spor çok önemli. Bu arada sadece futbolla ilgili değil, voleybol, basketbol, taekwondo ve jimnastik gibi alanlarda başarılı olan gençlerimizi yalnız bırakmıyoruz. Onların maddi ve manevi destekçileriyiz”

ENDÜSTRİ 4.0’IN ÖNEMİ

“Endüstri 4.0 Sanayi Devrimi ile iş süreçlerini gerçekleştirmek, takip edebilmek ve yönetebilmek için artık “daha az” insana ihtiyaç duyuluyor. Üretim bandı ve tedarik zinciri daha süratli ve akıllı bir yapıya kavuşuyor, maliyetler düşüyor, gelirler ve kâr artıyor. İnsana gereksinimi azalttığı için enerji tasarrufu sağlayan, çevre dostu, insanın fiziksel kuvvetini değil zekâsını ve eğitimini önemsediği için insana değer veren bir devrim olarak nitelendiriliyor. MAGİAD olarak endüstri 4.0’a yönelik bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyoruz. Manisa OSB ile birlikte sanayicimizi bu konuda aydınlatıyoruz”

“BAŞARI DESTEKLENMELİ”

“Biz MAGİAD olarak 7 gün 24 saat boyunca Manisa için çalışıyoruz. 320 üyemizin tamamıyla birlikte Manisa için yaptığımız her şeyin karşılığını da bize gösterilen samimiyet, sevgi ve bir tebessümle alıyoruz. Manisa Büyükşehir ama burada herkes birbirini tanır. Benim tek isteğim, kim başarılı olursa

olsun bunun desteklenmesidir. Bu şehir bizim ve bizim birbirimizi destekleyerek Manisa’yı bir adım ileriye götürmemiz lazım. Bizim amacımız bu olmalı. Bizler bu doğrultuda çalışmalarımıza devam edeceğiz”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
S'ELİMİN YERİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ ÖZEL EĞLENCE PROĞRAMI
S'ELİMİN YERİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ ÖZEL EĞLENCE PROĞRAMI
Muradiye'de sokak çatışması: 3 yaralı, 4 tutuklama
Muradiye'de sokak çatışması: 3 yaralı, 4 tutuklama