2 ÜNİVERSİTE BİTİREN MANİSALI KOKOREÇÇİDEN TÜRKİYE'DE BİR İLK!

2 ÜNİVERSİTE BİTİREN MANİSALI KOKOREÇÇİDEN TÜRKİYE'DE BİR İLK!

06 Ekim 2017 - 00:00

Manisa'da 2 üniversite bitirip kokoreççilik mesleği icra eden 27 yaşındaki esnaf Ufuk İplikçi, geliştirdiği yeni projesiyle Türkiye'de bir ilke imza attı.

Manisalı 2 üniversite mezunu İplikçi, geliştirdiği  projenin amacı son yıllarda bir çok isim alltında, internet platforumunda hizmet veren alış veriş kültürüne yeni bir soluk getirmek. Hedeflenen bir başka amaçta www.sehrindenevar.com isimli İnternet sitesi üzerinden yapılan, yapılacak olan satış ve satış öncesi diyaloglarda alıcı ile satıcıyı bu platformda buluşturmak. Türkiye'nin önde gelen bazı ilan sitelerinin uygulamış olduğu fahiş fiyat poitikalarına tepki olarak böyle bir proje geliştirdiğini söyleyen genç girişimci Ufuk İplikçi, 2012 yılından beri üzerinde çalıştığı 'sehrindenevar' uygulamasının hayata geçiş sürecini ve hedeflerini şöyle anlattı;

"Hep hayalini kurduğum bir projeydi"

İplikçi yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Sehrindenevar adlı web sitesi (www.sehrindenevar.com) projem 2012 kaynaklı bir proje. Maddi imkan yetersizliklerinden dolayı  askıya aldığım ve hep hayalini kurduğum bir projedir.  Anadolu üniversitesi işletme mezunuyum aynı zamanda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstriyel Elektronik mezunuyum. Kokoreççiliğe üniversite öğrenciliğinde başladım şu anda 27 yaşımdayım. Türkiyenin önde gelen bazı ilan sitelerinin uygulamış olduğu fahiş fiyat politikaları beni daha çok hırslandırarak bir an önce yola koyulmam gerektiğini gösterdi. Bir çok arkadaşımı bu işe girmesine ikna etmeye çalıştım fakat hepsinden aldığım ortak cevap sadece bir hayal olması idi. Bu beni daha da tetikledi hayalimin peşinden koşmaya başladım. Bu hayalimi gerçekleştirmek için çalışmakta olduğum Türkiye'nin en büyük şirketlerinden birinde kariyerimi noktalayıp ticarete atılmam gerekti. Ticarete kokoreççilik ile başladım. Hala devam etmekteyim."


"2016 da sehrindenevar projesinin temelini atmaya başladım"

"Bu projenin temeli aslında 2012 yılına dayanmakta. Uzun süre boyunca sunumlar hazırladım içerikleri oluşturdum yenilikler yaptım  ve sunumlarımın son hali ile Türkiye'de melek yatırımcı aradım. İş dünyasının önde gelen melek yatırımcılarından bir kaçı ile temas kurabildim fakat kiminden ret yanıtı, kiminden olumlu ya da olumsuz hiç geri dönüşler alamadım. Daha sonrasında yazılımcı arayıp kendi başıma yapmaya karar verdim. Yazılım şirketlerinin istediği maddi fiyatlar bütçemi aştığı için  şahıs olarak yazılımcı aramaya başladım ve buldum. Bulduğum kişiler ortak çalışıyorlardı ve yaklaşık 9 ay beni oyalayıp vermiş olduğum peşinatı da geri alamadım. Sonuç olarak dolandırıldım. Fakat yılmak ve hayalimi burada noktalamak istemedim. Sonrasında tekrardan arayış içerisine girdim. Ortak arkadaşlarımızın bulunduğu bir arkadaş ile anlaştık. 5 aylık bir süre içerisinde projeyi tamamladık ve sürekli geliştirdik."


"Hedefimiz kısa sürede hem devletimize hem insanlarımıza yararlı bir şirket olmak"

"Amacımız şuydu; Türkiye de büyük şirketler büyük  kazançlarından çeşitli mecralarda  reklam verebilmekte. Fakat hiç bi proje küçük esnafı kurumsal olmayan mağazaları düşünerek hareket etmemekte. Örnek olarak mahallede sıradan bir perdeci yada bir halıcı elde ettiği kazanç ile sesini duyurabilecek ciddi reklam yapamamakta. Aynı zamanda insanlar evini, arabasını satarken bile insanlara duyurmak için ciddi ücret ödemeye başladılar.  Ben de böyle bir proje ortaya çıkardım. [http://www.sehrindenevar.com'un]www.sehrindenevar.com'un amacı insanları maddi açıdan üzmeyerek yaptıkları iş yada hizmetin reklamını kurmuş olduğum ilan platformunda duyurabilmeleri ve  mal yada ürünlerini satan kişiler de yine sitemizde ilanlarını koymaları. Sitede üye olmak, mağaza oluşturmak ve ilan vermek ücretsiz olup ilan sayısı sınırsızdır. İleride masrafları karşılayamayacağımız duruma geldiğinde cüzi miktarlar talep edilebilir fakat şu anlık böyle bir düşüncemiz bulunmamakta. Hedefimiz kısa sürede hem devletimize hem insanlarımıza yararlı bir şirket olmak. Sitemize herkes üye olabilir, dükkanı olan herkes mağaza oluşturabilir. Verdiği hizmeti bulunduğu  şehire duyurabilir. Sattığı ürünleri ilan olarak yayınlayarak ürünlerini daha kolay şekilde teşhir edebilir. Sitenin çalışma prensibi ise her ilin kendine özel ilan sitesi olması. Örnek olarak Manisa'daki ürünleri otomatik olarak Manisalılar görebilir. Fakat Ankara'daki bir vatandaş manisa daki araçlara yada ev eşyalarına da bakabilir.

Sitede online alışveriş yoktur. Mesela ben bir saat beğendim ve  onu almak istiyorsam ilan  veren mağaza bilgilerinden adresini ve iletişim numarasını görebiliyorum. Daha sonrasında gidip yüz yüze alışverişimi yapıyorum. projenin temeli alıcı ile satıcıyı bu platformda buluşturmak. Bu işten çok para kazanmak için bu yola çıkmadım. Şu anki kazancım bana yetiyor. Bu işe koyulmamın asıl nedeni hayalim olmasıdır ve bu yolda sonuna kadar ilerlemek istiyorum. Ayrıca bu proje Manisa'dan tüm Türkiye'ye yayılacağı ve ilk kez tarafımdan hayata geçirileceği için, Türkiye’de biran önce sesimizi duyurmamız için Sponsor aramaktayım."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MANİSA'NIN ZİRVE KEYFİ
MANİSA'NIN ZİRVE KEYFİ
HIRSIZLAR, ELLERİNDEKİ ÇUVALLARLA ÇUVALLADILAR
HIRSIZLAR, ELLERİNDEKİ ÇUVALLARLA ÇUVALLADILAR