BAŞKAN ERBİL: "MTSO'DA DÖNEN OYUNLARIN SORUMLUSU BELLİ"

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, geçtiğimiz günlerde Manisa Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulunmasının ardından hakkında çıkan iddialara cevap verdi.

11 Nisan 2018 - 17:04

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, geçtiğimiz günlerde Manisa Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulunmasının ardından hakkında çıkan iddialara cevap verdi.

Başkan Erbil, Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Yılmaz'ın organize ettiği bir oluşumla yetkilerinin elinden alındığını, komite seçimleri önce listelerin bilgi işlem şefliği tarafından hazırlandığı ve herhangi bir yetkinin kendisinde olmadığı için konudan bilgisinin olmadığını belirterek, bu yüzden de üyelerin hakkını savunmak adına savcılığa giderek suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti.

Başkan Erbil'in açıklamalasına şu şekilde devam etti:

"Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda 2 yıl önce, Yönetim Kurulu tarafından, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yılmaz’ın organize ettiği oluşum ile Yönetim Kurulu Başkanı olarak bana verilen yetkiler elimden alındı. Alınan yetkiler arasında, personel işe alımı, personel işten çıkışı ve personel maaşı belirleme yetkileri vardı. Ve bu yetkiler yönetim kurulu tarafından benden alınarak, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yılmaz’a verildi. Bana tek başıma söz söyleme hakkı bırakılmadı. Yönetim kurulu hali hazırda daha önce Bülent Koşmaz tarafından belirlenen bir yapı olduğu için müdahale şansım yoktu. Ancak ben, odayı bırakıp kaçmak, gitmek bize yakışmadığı için, kızılcık şerbeti içtim, kan kustum; ama sustum ve seçimi bekledim." dedi.

"5 bin kişiyi tek tek kontrol edemezdim"
Başkan Erbil, "Listeler, bilgi işlem şefliği tarafından hazırlandı. Ardından Genel Sekreter listeleri inceledi, yönetim kuruluna getirildi ve onaylandı. Ben de altına atmam gereken imzayı attım. Hatta, bir önceki seçim listelerini, bu yaşananlar nedeniyle imzalamamıştım. Ben imzalamayınca, benim yerime Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolga Tunç Çalışkan’a imzalattılar. Nasıl olsa aynı durum yaşanacak düşüncesiyle, listelerin altına atmam gereken imzayı bu kez attım. Yani ben atmasaydım da listeler imzalanacak ve işlem devam edecekti. Ayrıca, TOBB’dan gelen listelerin, üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan, ellenmeyeceğini düşündüm. Zaten kanun de bunun böyle olması gerekliydi. 5 bin kişiyi tek tek kontrol edemezdim. Gelinen noktada görüyorum ki bir seçim önce 90 kişilik liste 130 kişiye çıkmış. Yıllardan beri aynı işi yapanlar, farklı komitelere yazılmış, vergi kaydı olmayanlara da oy atmaması gereken kişilere de burada oy attırılmış. Tüm bunları Mehmet yılmaz tarafından odadaki personel üzerinde ki hakimiyetini kullanarak yaptığını düşünüyorum. Böyle bir şey olabilir mi? Kırk yıllık beyaz eşyacı Olan Halil Pekcan dört ay önce odadan beyaz eşyacı belgesi aldığı halde seçim listesinde sigortacılar komitesinde yer alıyor. Bunu özellikle yapmadıysan neden yaptın. Mehmet Yılmaz'ı bugünlerde ziyaret eden herkese güle oynaya komitelerde nasıl oynadığını anlattığını iyi biliyoruz. Olası başkan adaylarına destek olabilecek üyeleri bir komitede topladığını da mı inkar edeceksin. "

"Disipline sevk edilmesi gerekmektedir"
Mehmet Yılmaz'ın şaibelerle MTSO'da seçim kazanmaya çalıştığını ifade eden Erbil sözlerini şöyle sürdürdü: "Mehmet Yılmaz şaibelerle dolu organizasyonu ile kendisine MTSO başkanlığı elde etmeye çalışmıştır. Mehmet Yılmaz'ın öncelikle disipline sevk edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kendisi bizzat basına verdiği beyanatta; bir yere aday oluyorsanız önce mevzuatı uygulamaları bilmeniz lazım demiştir. Öyleyse 27 senedir bu odada bir şekilde görev yapmakta iken bana gelen ihbarlarda odayı bir çok işlemin ile zarara uğrattığın söyleniyor. Bunun da takipçisi olacağız.  Tüm bu gelişmelerden sonra üyeler savcılığa suç duyurusunda bulununca ben de burada ciddi bir şüphe olduğunu ve hukuki sorumlu olduğum için de üyelerden gelen şikayetleri dile getirerek üyelerin haklarını savundum."

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muradiye yolunda feci kaza!
Muradiye yolunda feci kaza!
İlçe de doğalgaz sevinci
İlçe de doğalgaz sevinci