Reklam
  • Reklam
Reklam

CHP Manisa'da işler karıştı!

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa’da işler karıştı. 

18 Aralık 2019 - 21:48 - Güncelleme: 18 Aralık 2019 - 21:57

CHP Manisa’da Şehzadeler ve Yunusemre İlçe Başkanlıkları’nın 21 ve 22 Aralık tarihlerinde yapılacak olan ilçe kongreleri, 10’a yakın üyenin 5 mahallede delege seçimine yönelik yaptığı itiraz sonucu ileri bir tarihe ertelendi. İtiraz dilekçesinde mavi ve turuncu liste olarak gerçekleşen delege seçimlerinde CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban’ın bazı üyelerin cebine turuncu listeyi koyduğu, Balaban’ın ortağı olduğu Hedef Koleji’nin araçlarının ve partinin ilçe binalarının tek bir adayın fotoğraflarıyla süslendiği ve İl Başkanı’nın tarafsızlığını kaybettiği ifade edildi. CHP Genel Merkezi, itirazların değerlendirme sürecinde olması nedeniyle kongreleri ileri bir tarihe erteledi. 


CHP Manisa’da Şehzadeler İlçe Başkanlığı’nın 21 Aralık, Yunusemre İlçe Başkanlığı’nın ise 22 Aralık’ta yapılması planlanan kongresi, CHP Genel Merkezi’nin kararıyla ileri bir tarihe ertelendi. 
Erteleme kararının arkasında ise İlçe Başkanlığı kongresi öncesi yapılan delege seçimleriyle ilgili 10’a yakın üyenin 5 mahallede yaptığı itirazın değerlendirilmesi 

“TÜZÜĞE GÖRE TARAFSIZ OLMASI GEREKEN İL BAŞKANI ÜYELERE  LİSTE VERDİ İDDİASI”

Edinilen bilgilere göre Şehzadeler ilçesi Mimar Sinan Mahallesi ve Yunusemre ilçesi Kuyualan, Topçuasım, Güzeyurt ve Aynı Ali Mahallelerinde yapılan delege seçimlerine itiraz edildi. 
Mimar Sinan Mahallesi’ne yapılan itiraz dilekçesinde, “CHP Manisa ili Şehzadeler İlçe Yönetim Kurulu’nun ilan etmiş olduğu muhtarlık bölgesi seçim takvimine göre 8 Aralık 2019 Cuma günü saat 17:30 ile 19:30 arasında Taş Mektep isimli kafede Mimar Sinan Mahallesi İlçe Delegesi seçimleri yapılmıştır. Mahalle seçimleri mavi ve turuncu olmak üzere 2 ayrı listenin yarışması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Seçim öncesi Manisa İl Başkanı Semih Balaban oy kullanmaya gelecek olan mahalle üyelerine turuncu listenin kullanılması yönünde propaganda yapmıştır. Oy kullanma işlemi devam ederken sandığın kurulduğu yerin kapısında gelen tüm üyeleri karşılamış, yine aynı şekilde turuncu listeyi desteklediğini, üyelerin turuncu listeye oy vermesi gerektiği yönünde baskı yapmıştır. Bazı üyelerin eline, bazı üyelerin cebine turuncu liste konmuştur” dendi.
Dilekçenin devamında, “Seçimlerin adil bir şekilde yürütülmesi adına tarafsız bir şekilde çalışması gereken İl Yönetim Kurulu Başkanı Semih Balaban, Mimar Sinan Mahallesi delege seçimlerinde açık bir şekilde yarışan listelerden birinin kazanması için çalışmış ve tarafsızlığını kaybetmiştir. Yukarıda ifade ettiğim gibi İl Başkanı Semih Balaban’ın Mimar Sinan Mahallesi delege seçimlerinde yarışan listelerden birini desteklemesi, mahalle üyelerine oy olarak turuncu listenin kullanılması yönünde baskı yapması ve delege seçimleri esnasında tarafsızlığını kaybetmesi sebebiyle Manisa ili Şehzadeler ilçesi Mimar Sinan Mahallesi delege seçimlerinin iptali için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim” ifadeleri kullanıldı.

“İLÇE BİNASINA SADECE BİR ADAYIN FOTOĞRAFLARI ASILDI, İL BAŞKANI BİR ADAY İÇİN ARABA GİYDİRDİ DELEGELERi O ARABAYLA TAŞIDI”


Yunusemre ilçesinde yapılan mahalle delegesi seçimlerine yönelik yapılan bir diğer itiraz dilekçesinde ise, “CHP İl Başkanı Semih Balaban’a veya ortağı olduğu şirkete ait aracın üzerinde Yunusemre İlçe Başkanlığı’na adaylığı henüz kesinleşmemesine rağmen Yalçın Arcak’ın ‘Yunusemre İlçe Başkan Adayı’ sıfatıyla ilanları asılmıştır. Aynı ibareleri içeren panolar bina önüne konulmuştur. Yunusemre İlçe Binası’nın ön cephesine 5 adet olacak şekilde ‘Yunusemre İlçe Başkanlığı’na adaylığı henüz kesinleşmemesine rağmen’ Yalçın Arcak’ın ‘Yunusemre İlçe Başkan Adayı’ sıfatıyla afişleri asılmıştır. Bina önüne kaldırıma/yol kenarına aynı ibareleri içeren panolar konulmuştur. Sadece delege adayı olarak afiş asılabilmesi mümkünden adeta bir algı operasyonu yürütülmüştür” denildi.

BASKIN SEÇİM İDDALARI VARDI CHP GENEL MERKEZİ “İTİRAZLAR DEĞERLENDİRİLİYOR” DEDİ, KONGRELERİ ERTELEDİ

Mahalle delege seçimlerine yapılan tüm itirazlara rağmen dün üyelere atılan mesajla 5 gün sonra Şehzadeler ve Yunusemre ilçe kongrelerinin yapılacağı İl başkanlığınca üyelere duyurulmuş ve şaşkınlık yaratmıştı.

CHP Genel Merkezi,  mahalle delegeliği seçimleriyle ilgili itirazları değerlendirmeye aldı. 16 Aralık tarihli Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Muharrem Erkek’in imzalarıyla İl ve İlçe Başkanlıklarına gönderilen yazıda itirazların incelenmesine devam edildiği, bu çerçevede Şehzadeler ve Yunusemre İlçe Kongreleri’nin daha ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelendiği ifade edildi. 
Kongrelerin yapılışına ilişkin yeni takvimin taraflara bildirileceği de belirtildi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bunun adı tam anlamıyla VİCDANSIZLIK!
Bunun adı tam anlamıyla VİCDANSIZLIK!
Başkan Bartu'dan 10 Ocak mesajı
Başkan Bartu'dan 10 Ocak mesajı