Denetimli serbest hükümlülerinden okullara bakım

Manisa'da denetimli serbestlik kapsamındaki yükümlülerin gerek mahkumiyetlerini tamamlanması gerekse de topluma kazandırılması için hazırlanan proje kapsamında hükümlüler yarı yıl tatilinde okulların boya, tadilat, fidan dikimi gibi işlerini yapacak.

21 Ocak 2019 - 16:48

Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde 2018-2019 eğitim öğretim döneminin yarıyıl tatilinde hayat geçirilen uygulama ile Manisa'daki denetimli serbestlik yükümlülerinden görevli 3’ü kadın toplam 10 kişi Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin bahçe bakımı, boya ve temizlik ihtiyaçlarını giderdi. Toplamda 111 yükümlü kent genelinde bulunan Görgülüler İlköğretim Okulu, Cemal Ergün ilkokulu, Milli Birlik İlkokulu ve Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de boya, tadilat ve temizlik işlerini yapacak. Düzenlenen etkinliğe Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı Adalet Komisyonu Başkanı Şahap Mutlu, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül, Manisa Denetimli Serbestlik Müdürü Nurullah Menteşe katıldı. Program sırasında Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesine yükümlüler ve protokol üyeleri fidan dikimi gerçekleştirdi.

“FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK”

Uygulamanın yapıldığı Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi''ne gelerek, çalışmaları takip eden Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, gazetecilere yaptığı açıklamada, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü 2006 yılından beri faaliyetlerini yürütüyor. O günden bugüne çok güzel infaz sistemi şeklinde faaliyetler gerçekleştirdi. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile alternatif bir infaz sistemi olduğunu bilinmesini isterim. Bu anlamda gerek Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan okullarımızda, gerek hastanelerde, gerek diğer kurumlarda bu şekilde faaliyet gösteren hükümlüler infazlarını yerine getiriyor.”dedi.

“TOPLUMA ADAPTASYONU SAĞLANIYOR”

Manisa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin de Adalet Bakanlığı'nın infaz sisteminde yaptığı değişiklikle hafif suçlardan hüküm giyen ve cezalarının kalan kısmı kamu hizmetinde infaz ettirilen yükümlülerin, iki haftalık tatil süresince okulların ihtiyaçlarını karşıladığına işaret ederek, "Burada gerek okulların temizliği bakımları bahçelerinin güzelleştirilmesi ağaçların bakımı gibi ya da ağaç ihtiyacı varsa yeşillendirme gibi bir çok ihtiyaçlarımız olabiliyor. Biz kendi personellerimizle elimizden geldiğince bu hizmetleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Ancak bu arada son 12-13 yıldır Adalet Bakanlığımızın infaz sisteminde yaptığı değişiklik ile hafif suçlardan hüküm yeme durumu olmuş vatandaşlarımızın hapishanede kalma şeklindeki infazlarının son bölümünü hem topluma geri kazandırma, adaptasyon sağlanması hem de kamu yararına katkıda bulunmaları hem de sosyal sorumluluk bilincinin geliştirilmesi bağlamında çeşitli kurumlarda olduğu gibi daha çok eğitim kurumlarımızda görevlendirilmeler oluyor. Bu görevlendirilmeler hem eğitime destek bağlamında hem de bu arkadaşlarımızın yeniden topluma dönme sürecindeki sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesi ve rehabilitasyonu için çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Okullarımızda hizmet veren bu personellerine de yeniden topluma dönmelerinde 'Hoş geldiniz' diyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MANİSA'DA FECİ KAZA: 3 ÖLÜ 2 AĞIR YARALI
MANİSA'DA FECİ KAZA: 3 ÖLÜ 2 AĞIR YARALI
Bu lezzetlerin Manisa'dan başka yerde şubesi yok!
Bu lezzetlerin Manisa'dan başka yerde şubesi yok!