16 Aralık 2017 Cumartesi
 
Manisa'dan Antalya'ya Uzanan Bir Başarı Öyküsü
İş Dünyası

Manisa'dan Antalya'ya Uzanan Bir Başarı Öyküsü

26.9.2017 - 12:44:28
0
Egemen

Manisa'dan Üniversite eğitimi için ayrılan ve zamanla Antalya'da Turizme gönül veren Ongun Çakal Türkiye'de bir ilke imza attı.

HABER: Murat DAĞDELEN


Manisa'da yetişen ve büyüyen Ongun Çakal üniversite okumak için gittiği Antalya'da iş dünyasına atılarak girişimlerine devam ediyor. Hedefleri oldukça büyük olan Manisalı İş Adamı Ongun Çakal'ın projesi Türkiye Ekonomisine ve ülke turizmine oldukça katkı sağlayacak türde. İnmyholiday adlı projesiyle iddialı bir çalışma gerçekleştiriyor.


Turizm Sektörüne farklı bir açıdan bakan inmyholiday.com projesi, tatilcilere ve seyahat severlere birçok yenilik sunmayı hedefliyor. Sanal gerçeklik teknolojisi üzerine kurgulanmış olan inmyholiday projesi, hem işletmelerin müşterilerine kendilerini daha iyi anlatabilecekleri bir sunum, hem de tatilcilere birçok destinasyonu birebir deneyimleyerek gitmek istedikleri yerler hakkında kuşku götürmez bilgiler sunmayı hedeflemekte.


Manisa'nın Uncubozköy Semtinde bulunan 1453 Osmanlı adlı cafe de gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbette Şirket sahibi Ongun Çakal sorularımızı yanıtladı.


1. Öncelikle hoş geldiniz bize vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden ve bu güzel projenin serüveninden bahseder misiniz?


Hoş buldum bu projeye destek olduğunuz için öncelikle ben teşekkür ediyorum. Üniversite için gittiğim Antalya Akdeniz Üniversitesinde eğitim aldığım yıllarda turizm ile tanıştım. Tesadüf eseri üniversiteden bir arkadaşımın telefonla araması bu serüvenin ilk adımıydı. Antalyada ünlü bir otelin dekoratörüne yardımcı arandığını ve benimde güzel sanatlara olan ilgimi bilmesinden dolayı hayatımı değiştiren ''bu işi yapar mısın'' sorusunu sorması üzerine 'neden olmasın' cevabını verdiğim 30 saniyelik bi görüşme ile bu serüvene atılmış bulundum. Bana bu iş imkanını sunan değerli arkadaşım Esat Çelen'e  teşekkür eder ve bugün burada olabilmemde emeği geçen Rahmetli dekoratör Servet Bitecik'i saygıyla anarım.

2 yıl dekorasyon işleri ile meşguliyetin ardından eğlence sektörünün içinde yer alma kararı vererek 12 yıl süren otelcilik serüvenime devam ettim. Çeşitli pozisyonlarda çalıştıktan sonra son 4 yılımı yöneticilik ile geçirdiğim eğlence sektörüne son vererek, teknoloji üzerine yoğunluk verdiğim projelerime odaklandım.


'Turizmde.Biz' adlı web sitesiyle ilk projemize başladık 3 ay kadar bir süre üzerinde çalıştıktan sonra projeyi aktif ettik, hemen ardından inmyholiday projesine odaklandık ve uzun bir ar-ge çalışması yaptık. 

6 ay kadar süren bu eğitim araştırma ve geliştirme sürecinin ardından hazır olduğumuzda projemize start verdik.2. İnmyholiday projesi tam olarak nedir? Neleri hedefliyorsunuz?


Teknolojik olarak 8K görüntü kalitesine sahip 360 video çekebilen ve şu anda Türkiye'de yalnızca bizde bulunan yepyeni bir kameraya sahibiz. Inmyholiday, tamamıyla sanal gerçekliğe odaklanmış bir proje. Amacımız Türkiye'nin tüm tarihi, turistik destinasyonlarını ve turizm işletmelerini bir platform altında toplamak. Bunu yaparken de biraz alışılmışın dışına çıkıyoruz. Hem teknolojimiz ile hem de yabancı sunucularımız ile fark yaratıyoruz. şuanda İngilizce ve Rusça gerçekleştirdiğimiz tanıtım videolarımızı, ekibimize ekliyeceğimiz diğer spikerlerimiz ile her milletin kendi dilinde Türkiyeyi anlamasını sağlıyacağız.


Kısaca anlatmak gerekirse Türkiye'de seyahat etmeyi veya tatil yapmayı planlayan birkimse, önce inmyholiday platformuna girerek sanal gerçeklik videolarımız ile görmek istediği, yada olmak istediği yerleri önceden sanal gerçeklikte izleyebilecek, kendi dilinde dinlediği anlatımlar sayesinde o yer hakkında detaylı bir bilgiye sahip olabilecek. Bu sayede tatil planını en doğru şekilde gerçekleştirebilmiş olacak. 


Kullanıcılara bu deneyimi daha iyi yaşatabilmek için özel çekim araçlar ürettik. Hareketli çekimlerimiz sayesinde izleyiciler o yer hakkında heryeri gezme fırsatı bulmuş oluyorlar. 


Platform, turizm işletmeleri açısından büyük bir avantaj sağlamakta, işletmelerin platforma dahil olması, kendilerini Dünya'ya tanıtmaları için büyük bir fırsat. Tamamiyle tatilciye ve seyahat severe hitap eden bu platformda işletmeler doğrudan hedef kitlelerine seslenme fırsatı bulmuş oluyorlar. Bu kapsamda inmyholiday projesi ile Turizm işletmelerinin kalitesini yükseltmek ve kendilerini daha iyi anlatabilecekleri bir noktaya taşımak istiyoruz.


3. İnmyholiday'de Kullanıcılar için video izlemenin haricinde bir hizmeti olacak mı ? 


Elbette, Biz projeyi daha çok kullanıcıya odaklı kurduk. Kullanıcıların burada birçok artısı bulunuyor. Platforma ücretsiz üye olan kullanıcılar tüm hizmetlerden ücretsiz faydalanıyorlar.

İşletmelere özel yepyeni bir değerlendirme sistemi geliştiriyoruz. İşletmeler için oldukça önemli olan değerlendirme sorunlarınıda ortadan kaldıracak bir sistem kuruyoruz. Böylece işletmelerin gerçek değerlendirmesini ortaya çıkartıcaz burda işletmeler adına önemli bir adım atmış oluyoruz.

Ayrıca etkinlikler sekmesi oluşturuyoruz. inmyholiday editörlerinin yayınlayacağı etkinliklerin yanı sıra, işletmelere kendi etkinliklerini yayınlama fırsatı sunarak zengin bir etkinlik içeriği sunmak istiyoruz. 

Kullanıcılar üye olduktan sonra sistemin içerisinde yeni arkadaşlıklar da kurabilecekler. Bu sistem sayesinde birbirleriyle fikir alışverişi içerisinde de bulunabilecekler "daha önce, kim gitmiş? nerde kalmış?" gibi soruların gerçek cevaplarını kullanıcılarımız bulabilecek.

 

4. Anladığımız kadarıyla bu proje aslında Türkiye ekonomisine çok fayda sağlayacak. Türkiye turizmi için aklınızda neler var biraz bahseder misiniz?


Alternatif turizm için çok önemli bir adım aslında. Şu  ana kadar alternatif turizm adına atılmış adımlar çok zayıf kalıyor. Türkiye'de birçok bilinmeyen harikalara sahibiz. İnsanların görmeyi arzu edebileceği birçok yerimiz olmasına rağmen biz bunları Dünya'ya sunamıyoruz. Bilinen "deniz, kum, güneş" ticaretinden artık çıkılması gerektiği bütün turizmciler tarafından dillendirilmekte. Turizmi 12 aya çıkartmak gerektiği de sıklıkla konuşulan bir argüman. Ama çok aktif bir şekilde bir şey yapılamıyor. Bu projenin büyük bir artısı olacak bu açıdan. şöyle ki; yazlık yerlerin yanı sıra kışın da  gezilip görülebilecek birçok destinasyonumuz var. Yazın olduğu kadar  kışında bu anlamda fark yaratabiliriz. Aynı zaman da ülkenin birçok şehrin de görülmeye değer gezilmesi için illa ki yaz olması gerekmeyen birçok noktamız var bu noktaları da gezip görülebilir olduğunu göstereceğiz.  Özellikle doğa sporları açısından oldukça zengin bir ülkeyiz avcılık, kayak, dağcılık gibi birçok alanda harika destinasyonlarımız bulunuyor. Ama bilinmesi duyulması için destinasyonu çok iyi anlatmak ve insanların anlamasını sağlamak bizim için önemli bir nokta ve bu noktada biz İnmyholiday olarak bütün gereken işlemleri gerçekleştirmiş olacağız.


5. Proje tam anlamıyla ne zaman hazır olacak? 


Hedefimiz 2018'in  sonunda tüm destinasyonların tanıtımlarını tamamlamak. Ancak gelir elde etmeden süreklilik olmaz. Bu sebeple işletmeler bizim için önem arz etmekte. Biz işletmeleri tanıtacağız ve onun karşılığında bir kazanç elde edeceğiz, elde ettiğimiz kazanç ile Türkiye'mizi tanıtacağız. Dediğim gibi hedef 2018 sonu ama bu daha yavaş veya daha hızlı da olabilir bunu zaman gösterecek.


6. Projenizde bu hizmeti sağlamak için kaç kişilik bir ekibiniz var? Daha çok personel alımı olacak mı?

Bizim planımız 2020'ye kadar marka  değeri olan bir şirket yaratmak, İnmyholiday projemizi global bir seviyeye çıkartmak. Tüm bunları yapmak içinde elbette büyümemiz gerekiyor. Turizm İşletmelerinin buradaki rolü bizler için çok önemli. Aslında bir "Kazan kazan" projesi olan bu projede, işletmeler bize kazandıracak bizde işletmelere kazandıracağız bu sayede Türkiye turizmi kazanıcak. şuanda çekirdek kadromuzla yaklaşık 8 kişiyiz, hızlı bir şekilde ilerlemek ve çalışan sayımızı 40'a çıkartmak ve küçük ekipler yaratmak istiyoruz. İspanya ve Dubai'den teklifler aldık değerlendiriyoruz. Türkiye'de ki destinasyonları tamamladıkça ekipleri yurt dışına doğru çıkartmak istiyoruz.


7.Son olarak, bu güzel projeniz hakkında eklemek istediğiniz birşey var mı?


Hem sanatsal işler gerçekleştireceğiz hem de teknolojik işler. birbirine bağlı birçok iş bizi bekliyor. zaman içerisinde  büyümek ve gelişmek istiyoruz. En büyük hedefimiz Türkiye'de turizm ekonomisini tanıtımlarımız ile canlandırmak, bunu başaracağımızıda inanıyorum.


Son olarak ta bizlere vaktinizi ayırıp bu projeye destek olduğunuz için başta size ve tüm Manisa Havadisleri ailesine çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla.


 Vlanderon Sanat ve Teknoloji                        

İletişim için                        

Telefon: 0242 3238347                        

Mail:  info@vlanderon.com

          info@inmyholiday.com
Efsane Futbolcular Yıllar Sonra Sahada
Cengiz Ergün İlçe Koordinatörleriyle Buluştu

Haber Yorumları

Kayıt Giriş
Şifremi Unuttum?
KayıtGiriş
KayıtGiriş
Kayıt