Kıraloğlu'ndan 12 Eylül mesajı

İYİ Parti Manisa 27. Dönem Milletvekili Aday Adayı ve Manisalı işadamı Uğur Kıraloğlu 12 Eylül 1980 darbesinin  yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

13 Eylül 2018 - 10:14

İYİ Parti Manisa 27. Dönem Milletvekili Aday Adayı ve Manisalı işadamı Uğur Kıraloğlu 12 Eylül 1980 darbesinin  yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kıraloğlu'nun mesajında şu ifadelere yer verildi:

"12 eylül 1980 günü emir komuta zinciri içerinde yapılan askeri darbenin ülkemizi siyasi, ekonomik, kültürel, hukuk, insan hakları, özgürlükler ve demokrasi açısından kaç yıl geriye götürdüğünün tahminini yapmak hakikatten çok zor.
Aradan 38 yıl geçmesine rağmen halen yürürlükte olan anayasamızın darbenin birtakım izlerini taşıyor olmasıda devletimizin ve milletimizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasında en büyük engellerden bir tanesidir.
Her darbede olduğu gibi 1980 darbesininde öncesi ve sonrasında bir hikaye vardır. burada insanın aklına ister istemez bir takım sorular geliyor.
12 Eylül darbesini esasen kimler yaptı, yaptırdı ? Darbe ortamı nasıl oluşturuldu ? sağ ve sol gruplar birbirlerine nasıl düşman edildi ? Darbeden yıllar öncesinden başlayarak türkiye'nin ekonomisi nasıl çökertildi ? Türk milleti psikolojik olarak darbeye hazır hale nasıl getirildi ? darbe sonrası hazırlanan ve dünyanın en kötü anayasalarından birisi olan 1982 anayasasını kimler hangi telkinlerle hazırladı ? Belli kısımları halen yürürlükte olan bu anayasa ile türkiye cumhuriyeti devleti için hedeflenen gelecek neydi ? Bütün bu sorulara ayrıntılı biçimde cevap verilebilirse eminim konu çok daha net bir şekilde anlaşılabilecektir.
1974 kıbrıs barış harekatından sonra amerika'nın Türkiye'ye uyguladığı ekonomik ambargolar sebebiyle ülkemiz sıkıntılı günler yaşamaya başlamıştı. Bu sıkıntılar 1978-1979 yıllarında çok daha belirgin hale gelmiş ve türkiye borç batağına saplanmıştı. Dış borçlarını ödeyemez hale gelen Türkiye'nin, borçlarını çevirebilmek için yeni borçlanmaya gitmesi gerekiyordu ama borç verecek ülke yoktu.
Darbe öncesi yıllarda yaşanan ekonomik kriz ve siyasi istikrarsızlığın üzerine şubat 1979 da abdi ipekçi'nin öldürülmesiyle başlayan suikast ve cinayetler zinciri sonun başlangıcı olmuştu. Ülkemiz için önemli isimlerin uğradığı suikastlarla beraber sivas, kahramanmaraş olayları ve 16 mart katliamı gibi toplumsal olaylar insanların bir takım güçler tarafından nasıl kışkırtıldığının, nasıl ajite edildiğinin en büyük göstergesi olmuştu.
Toplumun psikolojik olarak geldiği nokta, asker yönetime el koysada bütün bunlardan kurtulsak noktası idi. nitekim öyle de oldu. zamanın genelkurmay başkanı org.kenan evren ve ekibi darbe ile yönetime el koydu ve bütün olaylar bir anda bıçak gibi kesildi .
Peki , 1976 yılında ege ordu komutanı olan kenan evren emekliliğini beklerken nasıl oldu da 1978 yılında genel kurmay başkanı oldu. bu da başlıbaşına incelenmesi gereken bir konudur.
kısaca belirtmek gerekirse emekliliğini bekleyen kenan evren önündeki üç komutanın birden emekli olmasıyla önce kara kuvvetleri komutanı daha sonra süratle genel kurmay başkanı yapıldı.
Sonuç olarak , 1974 Kıbrıs harekatından başlayarak planlanan sürecin ilk ayağı 12.eylül.1980 günü tamamlanmış oldu. Darbe sonrasında yapılan uygulamalarlada (idamlar , işkenceler , intiharlar, hapis cezaları, yargısız infazlar, siyasi partilerinkapatılması , siyasi yasaklar , sivil toplum örgütlerinin kapatılması, gazetelerin kapatılması, işten atmalar vb) Türkiye cumhuriyeti'nin bütün altyapısı, elli yıllık geleceği imha edildi ve görev tamamlandı.
Bu vesileyle bu ülkenin bir ferdi olarak nereden gelirse gelsin darbelere karşı olduğumu ve şiddetle kınadığımı belirtmekte fayda görüyorum.
Allah Türk milletini bu tür insanlık dışı darbelerden ve tuzaklardan her daim korusun."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YENİKÖY KAVŞAĞI'NDA FECİ KAZA
YENİKÖY KAVŞAĞI'NDA FECİ KAZA
MURADİYE’DE GECE YARISI OPERASYONU
MURADİYE’DE GECE YARISI OPERASYONU