KIŞLA'DAKİ GIDA ZEHİRLENMESİYLE İLGİLİ DAVA GÖRÜLDÜ

Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda bir askerin hayatını kaybettiği ve çok sayıda askerin etkilendiği gıda zehirlenmesinin ikinci duruşması bugün Manisa Adliyesi 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

02 Ekim 2018 - 18:36

Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda bir askerin hayatını kaybettiği ve çok sayıda askerin etkilendiği gıda zehirlenmesinin ikinci duruşması bugün Manisa Adliyesi 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Bir önceki duruşmada ifade veren Gıda Mühendisi D.Y.’nin yaşanan olayın gıda zehirlenmesi vakası olmadığını öne sürmesi ve sudan kaynaklanabileceği iddiasına yönelik Rota Şirketi çalışanlarının avukatları tarafından mahkemeye 4 sayfalık olayın yaşandığı güne ait su analiz raporu verildi.Mahkeme heyeti duruşmaya il dışında oldukları için gelemeyen sanıkların SEGBİS yöntemiyle dinlenilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Manisa'daki Albay Arif Seyhun Kışlası'nda geçen 23 Mayıs'ta 722 askerin zehirlenmesi, 1 askerin de hayatını kaybetmesiyle ilgili tutuksuz yargılanan 35 sanığın ‘taksirle ölüme ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olmak’ suçundan yargılandığı davanın 2’inci duruşması Manisa Adliyesi 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İddia makamı 28 sanığın 15 yıla kadar, 7 sanığın ise 2 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Davanın, bugün görülen duruşmasına tutuksuz yargılanan bazı sanıklar ve tarafların avukatları katıldı.

“O GÜN ÇEŞME SUYUNDAN İÇMEDİM"

Davada müştekilerin ifadelerine başvuruldu. Olayın yaşandığı 23 Mayıs 2017'de nöbetçi astsubay olan Muhammet Karakaş verdiği ifadesinde öğle yemeğinden sonra ertesi günün akşamına rahatsızlandığını söyledi. Karakaş,"Öğlen yemek yedikten sonra ertesi günü akşam rahatsızlandım. Akşamdan sabaha kadar gözlerim karardı, soğuk soğuk terledim ve bulantı başladı. Sabah doktora aile hekimliğine gittiğimde üşüttüğümü düşünerek ona göre ilaç verdiler. Haberlerde askerlerin zehirlendiğini görünce Manisa Devlet Hastanesine gittim. 4 gün yattım. Ben zehirlendiğimi düşünmemiştim" dedi. Olay nedeniyle şikayetçi olduğunu söyleyen Karakaş, ayrıca kışlanın çeşme suyundan tüketmediğini ifade etti.

“BUNLAR EĞİTİMDEN KAÇMAK İÇİN GELMİŞLERDİR"

Müştekilerden o dönemde kışlada askerlik vazifesini yapan Ecmain Burak ise "Yemekten 1 saat sonra rahatsızlanarak revire çıktım. Revirde aynı şikayetlerde 15 asker daha vardı. Oradaki rütbeliler bizim eğitimden kaçtığımızı düşünerek usta bir askere 'Bunlar eğitimden kaçmak için gelmişlerdir. Ayran içsinler' dedi. Ayran içtik. Ancak rahatsızlığımız geçmeyince akşama da hastaneye gittik” dedi. İfadelerin ve avukatların dinlenilmesinin ardından mahkeme heyeti duruşmayı, gelmeyen sanıkların SEGBİS yöntemiyle bulundukları illerden bağlanılarak dinlenmesine karar vererek 17 Ocak Perşembe günü saat 13.30'a erteledi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Veziroğlu Mahalle Muhtarı Özün'den 10 Kasım mesajı
Veziroğlu Mahalle Muhtarı Özün'den 10 Kasım mesajı
Başkan Yıldız’dan 10 Kasım mesajı
Başkan Yıldız’dan 10 Kasım mesajı