KURŞUNLU HANDA ÇALIŞMALAR HIZLANDI

Şehzadeler Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Manisa’nın Sosyal ve Kültürel ihtiyaçlarında kullanılmak üzere restorasyon çalışması başlatılan tarihi Kurşunlu Han’da çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor.

06 Şubat 2018 - 18:24

Restorasyon çalışmalarının önümüzdeki Ağustos ayında bitirilmesini hedeflediklerini ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, restorasyon çalışmalarının yüzde 50’lik kısmının tamamlandığını söyledi.

Şehzadeler Belediyesi kurulduğu 2014 yılından bu yana Şehzadeler ilçesinde ki tarihi yapıları ilçeye yeniden kazandırmaya devam ediyor. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in girişimleri ile FETÖ Terör Örgütünün elinden alınarak restorasyon karşılığı Şehzadeler Belediyesine teslim edilen tarihi Kurşunlu Han’da çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Restorasyon çalışmalarının büyük bir titizlikle sürdüğünü ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Tüm Manisa halkının da bildiği gibi, 520 yıllık bir tarihe sahip olan Tarihi Kurşunlu Han girişimlerimiz neticesinde FETÖ Terör Örgütünün elinden alınmış ve restorasyon karşılığı belediyemize devredilmişti. Şehzadeler Belediyesi olarak hızlı bir şekilde restorasyon projelerini hazırlayarak gerekli izinlerin de alınmasının ardından Kurşunlu Han’da aslına uygun olarak bir restorasyon çalışması başlattık. Yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan çalışmalarımızda restore çalışmalarının % 50’lik kısmını tamamlamış durumdayız. Şuan itibarı ile Tarihi Kurşunlu Han’da bina iç ve dış cephe yüzeylerinde yeni derz imalatları devam ediyor. Cephelerde bulunan taş ve tuğla yüzeylerde tarihi dokuyu bozmadan yine el yapımı eski tuğlalar ile çürütme işlemleri yapılıyor. Bu şekilde 520 yıllık tarihi bina görüntüsünü kaybetmemiş olacak. Çatı üzeri tüm imalatlar ki bunlar aslına uygun olarak kurşunla kaplama yapılmıştır. Bu çalışmalarımızda büyük ölçüde tamamlandı bitmek üzeredir. Dükkanların iç kısmında çalışmalar devam etmekte olup bu çalışmalarında tamamlanmasının ardından güçlendirme çalışmalarını da başlatıp hızla tamamlamayı hedefliyoruz. Bunların yanında yakın zamanda yapılması planlanan imalatlar için; Ahşap kapı pencere ve korkuluk imalatlarına, söve taşı imalatlarına, revak alanları zemin döşemelerine, VRF havalandırma sistemi alt yapı çalışmaları ve iç - dış üniteleri montajlarına başlanacaktır. Tüm bu çalışmalar ile birlikte 520 yıllık bu güzel yapıyı inşallah bu yıl Ağustos ayı içerisinde halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Tüm bu çalışmalarla birlikte Kurşunlu Han’ın yeniden gün yüzüne çıkması için 5 Milyon 200 Bin l,ira civarında bir bütçe harcamış olacağız. İnşallah bu güzel yapı tamamlandığında Manisa’mızın ve Şehzadelerimizin Sosyal ve Kültürel hayatına hizmet edecek olan güzel bir tarihi binayı halkımızın hizmetine kazandırmış olacağız” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Manisa’da iki otomobil çarpıştı: 3 yaralı
Manisa’da iki otomobil çarpıştı: 3 yaralı
MURADİYE YOLUNDA TAKLA ATTI!
MURADİYE YOLUNDA TAKLA ATTI!