MANİSA’NIN DİŞ HARİTASI ÇIKARILIYOR

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip YEMENİCİ Manisa’nın diş haritasını çıkaracaklarını açıkladı.

05 Nisan 2018 - 12:53

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip YEMENİCİ Manisa’nın diş haritasını çıkaracaklarını açıkladı.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilecek çalışmada bir diş hekimi ve bir sağlık personelinden oluşan ekipler önceden belirlenmiş hanelerde ziyaretler yaparak araştırma amacına uygun kişilere ulaşmaya çalışacaklarını belirtti.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan projenin, Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profil Araştırmasından (TADSAP) elde edilecek verilerle risk faktörlerinin belirlenip koruyucu uygulamaların oluşturulması, kaynak kullanımının planlanması gibi pek çok konuda ağız ve diş sağlığı politikalarına yön vereceği vurgusu yapıldı.

 

Sağlık Müdürü Yemenici bu araştırmanın Manisa’da başarılı ve doğru sonuçlara sahip olmasında, saha çalışmasını özveri ile gerçekleştirecek olan değerli diş hekimlerimiz ve sağlık personellerimiz en büyük rolü üstleneceklerdir dedi.

Araştırma Sağlık Bakanlığınca tüm ülkeyi kapsayacak şekilde planlanmıştır ve araştırma örneğine, Dünya Sağlık Örgütü nün ( DSÖ) önerdiği indeks yaşlar ve yaş grupları dahil edileceğini söyledi.

5 yaş: Süt dişlerindeki çürük seviyesinin belirlenmesi için önemlidir. Çocuklarda daimi birinci azı (molar) dişleri sürdükten sonra karışık dişlenme dönemi başladığından süt dişlenmenin değerlendirilebildiği son yaştır. Ayrıca bu yaştaki çocukların ağız muayenesine uyumları daha küçük yaş gruplarına göre daha iyidir.

12 yaş: Pek çok ülkede, okul sistemiyle kolaylıkla güvenilir örneklerin elde edilebileceği yaştır. Aynı zamanda bu yaş üçüncü azı (molar) dişi haricindeki tüm daimi dişlerin sürmüş olduğu yaştır. Bu nedenlerden ötürü, 12 yaş hastalık seyrini uluslararası ortamda mukayese etmek ve izlemek için çürüğün küresel izleme yaşı seçilmiştir.

15 yaş: Daimi dişler 3-9 yıldır ağızda bulunmaktadır. Bu nedenle çürük görülme sıklığı 12 yaşa göre çok daha anlamlıdır. Bu yaş aynı zamanda ergenlik çağındakilerde dişeti (periodontal) hastalığın değerlendirilmesinde önemlidir.

35–44 yaş grubu (ortalama 40 yaş): Erişkinlerin diş sağlığı durumlarını izlemede standart bir yaş grubudur. Diş çürüklerinin tam olarak etkisi, ileri dişeti (periodontal) hastalıkların seviyesi ve uygulanan bakımların etkisi bu yaş grubunda izlenebilir.

65–74 yaş grubu (ortalama 70 yaş): Bu yaş grubu ülkelerdeki yaşam sürelerinin uzaması ve yaş dağılımlarının değişmesi nedeniyle dünya çapında daha önemli hale gelmiştir.

Yemenici şöyle devam etti; ilimiz sözü geçen proje kapsamında, TÜİK’in belirlediği 9 ilçemizde (Sarıgöl, Saruhanlı, Soma, Turgutlu, Salihli, Şehzadeler, Akhisar, Yunusemre, Köprübaşı) toplam 1707 hanede ağız ve diş muayenesi ve anketleri gerçekleştirecektir.

Bu hususta, TÜİK tarafından belirlenen adreslerin bağlı bulunduğu aile hekimleri ile birlikte çalışmanın, araştırmayı çok kolaylaştıracağı beklenmektedir. Bu nedenle Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzün direktifleri doğrultusunda Aile Hekimlerimize gereken talimatlar verilmiştir. Ayrıca gerekli duyarlılığın sağlanması için medyanın Halkımızı bu konuda bilgilendirmesi çok önemli unsurlardan birisidir açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muradiye'de ikinci kumar baskını
Muradiye'de ikinci kumar baskını
O isim nefes kesen operasyon sonrası Muradiye’de yakalandı!
O isim nefes kesen operasyon sonrası Muradiye’de yakalandı!