MTSO SEÇİMLERİNDEKİ ŞAİBE SAVCILIĞA TAŞINDI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ve oda meclis üyeleri seçimleri 7 Nisan 2018 Cumartesi günü Fuar Merkezi’nde yapıldı.  13 Nisan’da yapılacak olan başkanlık seçimi öncesi bazı üyeler suç duyurusunda bulunmaya başlandı.

09 Nisan 2018 - 16:28

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ve oda meclis üyeleri seçimleri 7 Nisan 2018 Cumartesi günü Fuar Merkezi’nde yapıldı.  13 Nisan’da yapılacak olan başkanlık seçimi öncesi bazı üyeler suç duyurusunda bulunmaya başlandı.

Haber:Cemil Seval

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil müşteki sıfatıyla Manisa Cumhuriyet Başsavcısına suç duyurusunda bulundu.

Başkan Erbil, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bilgi İşlem Başkanlığı ile bilgi işlem şefliğine direktif veren oda çalışanları ve yetkilileri hakkında, yapılan seçime yönelik seçmen listelerine yapılan haksız ve hukuka aykırı müdahaleler sonucu seçimi etkilemeleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Manisa Adalet Sarayı önünde gazetecilere açıklamada bulunan Başkan Erbil, “O kişiler hakkında oda başkanı olarak suç duyurusunda bulunuyorum. Şaibesiz bir seçim olmasını dilerdim. Bu tür kötü veya iyi olmayan hadiseler teşekkül ettiyse bende oda başkanı olarak seçimin tekrarlanmasını talep ediyorum. Birçok komitede böyle var. Örnek veriyorum Ekim ayında seçim ertelenmeden 95 kişi varsa şuan 220 kişi olmuş. Nasıl oraya gitti. Bakıyorsun kasaplar içerisinde elektrikçi var. Elektrikçi içerisinde kasaplar var. Karmakarışık bir sistem.  Kafalarına göre bir düzenleme yapmış. Kimin hatası varsa onlar cezasını çeksin. Bu arkadaşlara bizim içimizden baskı yapanlar varsa onlarda cezalarını çeksin. ” dedi.

Erbil, halen Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığını söyledi. Erbil, “Başkanı olduğum MTSO’nun 7 Nisan 2018 tarihinde yapılan meclis üyeliklerinin belirlendiği meslek komitelerinde seçimler yapılmıştır.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından odamıza gönderilen listeler ile seçimde oy kullanan listeler arasında çok ciddi farklılıklar gözlemlenmiştir. Söz konusu farklılıkların odamız Bilgi işlem şefliği tarafından ve Bilgi İşlem şefliğine odamız içinden yapılan müdahale ile birileri tarafından kasten yapıldığına ilişkin ihbarlar almaktayız.  Seçmen listesine yapılan bu haksız müdahalelerin birilerinin kendi çıkarlarına hizmet etmek amacıyla komitelerde yapılan kaydırma ve seçmen listelerine ilave edilen seçmenlerle seçim sonuçlarına müdahale etmek amaçlanmıştır.  Ancak seçimlerin ardından odamıza kayıtlı bir çok üye tarafından şikayetler tarafımıza ulaşmıştır” dedi.

Erbil, yapılan incelemeler neticesinde seçimlerde oy kullanma yeterliliğine sahip bulunmayan birçok kişinin oy kullandığının tespit edildiğini kaydetti.  Erbil, “Herhangi bir şekilde aktif bir işletmesi olmadığı, Oda ve borsaya kaydını gerektiren ticari ve sınaî kazanç dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmadığı, herhangi bir vergi ödemediği halde seçimlerde oy kullanabilmek adına vergi kaydının Ticaret ve Sanayi Odası Bilgi İşlem şefliği tarafından ve buraya yönlendirme yaparak haksız ve hukuka aykırı talimatlar veren kişiler tarafından usulsüz kayıtlarla seçmen listesine eklemeler yapılarak oy kullanıldığı tespit edildi.  Yine birçok kişinin oy kullanma yeterliliğine sahip olmadığı halde imza sirkülerinin fotokopileri ile usulsüz bir şekilde oy kullanarak demokratik seçim hakkına gölge düşürüldüğü, odamızda kayıtlı bulunan üyelerimizin yapmış olduğu mesleğin bulunduğu meslek komitelerinde yer almakta iken meslek komitelerine müdahale edilerek seçimin sonuçlarını etkileyecek yer değiştirmeler ile adeta seçimi dizayn etmeye çalıştıkları tespit edilmiştir. Açıkça gelen şikayetler ile haricen yapmış olduğumuz incelemelerle bu durumlar açıkça anlaşılmıştır” diye konuştu.

Erbil, sözlerini şöyle sürdürdü: “19.01.2005 Günlü, 25705 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Organ Seçimleri Hakkında Yönetmeliğin  “Seçme Yeterlilikleri" başlıklı 5. Maddesinin (d) bendi hükmü açık olup, bu hükme göre seçme sıfatıyla oda seç imlerine katılmak için Oda ve borsa ya kaydını gerektiren ticari ve sınai kazanç  dolaysıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmak gerekmektedir.  5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 81a Maddesinin 10. Fıkrasında ”Hâkim, herhangi bir sebeple seçimi durdurduğu veya seçim sonuçlarını etkileyecek ölçüde bir usulsüzlük veya Kanuna aykırı uygulama sebebiyle seçimlerin iptaline karar verdiği takdirde, süresi bir aydan az ve iki aydan fazla olmamak üzere seçimin yenileneceği günü tespit ederek ilgili oda veya borsa ile Birlik ve Bakanlığa bildirir.” Şeklindedir. Anılan hükme göre, Hakim seçimin sonuçlarını etkileyecek ölçüde aykırılık görürse seçimin iptaline karar verebilecektir. Birçok Komitede seçim sonuçlarının bir veya iki oy farkla belirlendiği hususu da dikkate alındığında söz konusu iddialar seçim sonuçlarını değiştirecek niteliktedir.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Manisa Ticaret ve Sanayi Odasına gönderilen listelerin bazı kişi ve kişilerce haksız olarak ve kendilerine çıkar temin etme amaçlı olarak değiştirildiği bu şekilde seçim sonuçlarının etkilendiği iki liste arasında yapılacak incelemelerle de açıkça anlaşılacaktır.  Arz ettiğimiz ve sayın savcılığınızca yaptırılacak soruşturma neticesinde öncelikle seçim sonuçlarını açıklanmasının durdurulmasına, seçmen listelerinde gerek listeden çıkartma gerek haksız şekilde listeye ilave edilme ve komitelerde yapılan usulsüz yer değişiklikleri ile kendilerine çıkar sağlamaya çalışan seçime haksız müdahale eden kişi veya kişilerin tespiti ile cezalandırılmalarını sağlanmasını saygılarımla arz ve talep ederim.”

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muradiye yolunda feci kaza!
Muradiye yolunda feci kaza!
İlçe de doğalgaz sevinci
İlçe de doğalgaz sevinci