SPİL DAĞI'NDA 6 SAATLİK OPERASYON

21 YAŞINDAKİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ DÜŞTÜĞÜ SRP KAYALIIKLARDAN TAM 5 SAAT LİK NEFES KESEN OPERASYONLA KURTARILDI

01 Ocak 2018 - 00:00

Manisa Celal Bayar Üniversitesinde okuyan üç arkadaşın Spil dağındaki trekking yürüyüşü az daha felaketle son buluyordu. Öğrencilerden 21 yaşındaki Mazlum Akgün’ün çıktıkları kayalıktan aniden ayağının kaymasıyla birlikte kendisini 15 metrelik uçurumda buldu. Arkadaşlarının 112’yi aramasıyla başlayan kurtarma operasyonu tam 5 saat sürdü. Sağ ayağı kırılan Mazlum Akgün’ün uzun uğraşlar sonrasında bulunduğu yerden indirilip Manisa Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri Mazlum Akgün, 24 yaşındaki Ahmet Güneş ve 21 yaşındaki Barış Solmaz sabah erken saatlerinde kararlaştırdıkları gibi Spil dağına doğru yürüyüşe geçti.4,5 kilometre tırmanan öğrencilerden Mazlum Akgün 700 metre yüksekliğindeki yamaç üzerindeki kayalıktan birden ayağı kayarak hızla uçuruma yuvarlandı. Saatler 15:48’i gösterdiğinde öğrencilerden Ahmet Güneş telefonla 112’yi arayarak yardım talebinde bulundu.

Acil Arama Komuta merkezi olayla ilgili jandarmayı bilgilendirdi. Mazlum Akgün’ün kurtarma operasyonuna Afad-Akut-Mat ve UMKE’den oluşan 45 kişilik dev ekip Spil dağına doğru tırmandı.

2,5 saatte üniversite öğrencisinin düştüğü Spil dağı eteklerinde bölgeye ulaşıldı. Sedde ye konulan Mazlum Akgün gecenin karanlığında Çaybaşı deresi güzergahında ambulansın beklediği yere getirildi.

112 sağlık ekipleri önce üniversite öğrencileri Ahmet Güneş ve Barış Solmaz’ın tansiyonları ölçüldü. Daha sonra sedye ile getirilen sağ ayağı kırık olan Mazlum Akgün ambulansa bindirilerek tedavisi yapılmak üzere Manisa Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Üniversite öğrencisi Mazlum Akgün kurtarılması olayı ile ilgili konuşan AFAD İl Müdürü Bekir Şen ise “İhbar 15:48 sularında geldi. Bir öğrencinin ayağının kalması sonrasında 15 metrelik uçuruma düştüğü ve ayağının kırıldığını öğrendik. Manisa’da görev yapan Afad-Akut-Mat ve UMKE ekipleri ile bölgeye hareket ettik. Yaralı öğrencinin durumu hakkında an ve an bilgi edinerek bulunduğu yere ulaştık. Oldukça sarp kayalıkların bulunduğu bölgeye ulaşmak pek de kolay olmadı. Neyse ki öğrencinin sağlık durumun iyi olması bizi sevindirdi. Kurtarma operasyonuna katılanlara teşekkür ediyorum” dedi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lider Ajans Dağıtım Bayramınızı Kutlar
Lider Ajans Dağıtım Bayramınızı Kutlar
Çamlıca Kafe Bistro hayırlı Bayramlar diler
Çamlıca Kafe Bistro hayırlı Bayramlar diler