TAMER AKKAL'LA DOBRA DOBRA

İYİ Parti Manisa İl Kurucu Başkanı Tamer Akkal, manisahavadisleri.com muhabiri Cemil Seval’e özel açıklamalarda bulundu.

14 Nisan 2018 - 20:27 - Güncelleme: 14 Nisan 2018 - 20:36

 

İYİ Parti Manisa İl Kurucu Başkanı Tamer Akkal, manisahavadisleri.com muhabiri Cemil Seval’e özel açıklamalarda bulundu. Akkal, gündemi değerlendirerek, 20 Nisan günü Manisa’ya gelerek parti binası açılışı yapacak ve ardından gerçekleştirilecek mitingde halka seslenecek olan Genel Başkan Meral Akşener’in programına tüm Manisalıları davet etti.

Röportaj:Cemil SEVAL

Milliyetçi Hareket Partisi’nde uzun yıllar yaptığı siyasetten bahseden, ardından buradan İYİ Parti’ye geçiş sürecini anlatan Akkal şunları kaydetti:

“Bilindiği gibi ben bir dönem Milliyetçi Hareket Partisi'nde il başkanlığı yaptım. Parti içerisinde başlattığımız demokrasi hareketini arkasına iktidarı alan mevcut yönetim kamuoyunun bilgisi dahilinde çeşitli oyunlarla gerçekleştirmemizi engelledi. Üst mahkemelerin verdiği kararları iktidarında etkisiyle ilçe mahkemelerinde bozdurarak bizim demokrasi mücadelemizin önüne geçildi. Yarıdan fazla delegeden imza toplanmasına rağmen, kurultayda herhangi bir eksiklik olmamasına rağmen bu kurultay iptal edildi. Referandum sürecine girdiğimizde biz yine MHP içerisindeydik ama MHP'nin referandumdaki tavrından dolayı biz aksi yönde görüş bildirmiştik ve "Hayır" için açık açık çalıştık MHP içerisinde olmamıza rağmen ve referandumun bittiği günden itibaren de kendimi artık oraya ait hissetmedim. Çünkü baktığın zaman bizim inandığımız doğrularımızın tam aksi yönünde hareket eden bir parti konumlanmıştı. Hemen referandumun ertesi gününde partiden istifa ettim. Bu süreçte zaten uzun süreden beri sayın Meral Akşener'le birlikte hareket ediyorduk sayın Musavvat Dervişoğlu ile birlikte. Hemen akabinde Sayın Meral Akşener birkaç ay içinde birkaç toplantı yaptı ve görüşlerimizi aldı. Ve artık bizim MHP içerisinde değil yeni bir partide birleşip Türkiye'nin ihtiyacı olan merkezde bir parti olarak bir başlangıç yapmamız gerektiği konusunda fikirlerimiz oldu. Yaklaşık 600-700 kişiyle yapıldı, parça parça 7-8 toplantı halinde biz katıldık ve birkaç kişi dışında merkezde bir parti olmamız fikrindeydi. Ben her zaman söylüyorum gene söylüyorum biz hiçbir partinin devamı değiliz. Bu hareketi başlatanlar MHP içerisinde ki anti demokratik tavırdan rahatsız olan insanlar olabilir ama biz bu partiyi kurarken ve kurduktan sonra toplumun her kesiminin bu parti içerisinde olması gerektiğine inandık. Genel başkanımızda söyledi bunu biz gömlek değiştirmeyeceğiz dedi. Ben yine MHP'deki gibi Türk Milliyetçisi olarak burada bulunuyorum. Ama bir başka arkadaşım demokrat partili olarak burda bulunuyor. Herkes aynı gömlekle burada ama üzerine İYİ Parti ceketini giyiyoruz. İdeolojilerimizi geride bıraktık önüne bir set çektik çünkü şuan burada artık ideolojilerden çok daha önemli şeyler var ülkenin gidişatı maalesef hiç doğru yönde değil. Açık söylüyorum dikdatörlükle yönetiliyoruz. Ve inanın özellikle yurtdışından artık bizi biz eskiden Saddam'ı nasıl görüyorsak onlarda bizi artık öyle görüyorlar. Dikdatörlükle yönetilen 2. 3. sınıf dünya ülkesi olarak görüyorlar. Bizi bu görüntüden kurtarmak için artık bu gidişatı durdurmak için, ülkede ki bu anti demokratik düzeni düzeltmek için, bütün vatanseverlerin sağcısıyla solcusuyla, alevisiyle sünnisiyle herkesin bir araya geldiği bir parti olması gerektiğine karar verdik. Sağolsun genel başkanımızda aynı fikirdeydi. Birkaç ay içerisinde yaptığı çalışmalarla İYİ Parti'yi kurdu. Bizlere de Manisa’da kurucu il başkanlığı görevi verildi. Bunu da layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz.”

“İYİ Parti radikal olmayan seçmenin oy atabileceği bir parti”

Türkiye’nin merkez partiye ihtiyacı olduğunu bununda İYİ Parti olduğunu ifade eden Akkal:

“Yıllarca biz siyaset yaparken hep şunu duyduk AK Parti’den herkes şikayet etti 16 sene boyunca fakat AK Parti hep %50, %45, %52 gibi oylar aldı biz bunu insanlara sorduğumuzda "hem şikayet ediyorsunuz hemde oy atıyorsunuz" dediğimizde "kime atalım" diyorlarlardı. Niye MHP belli bir ideoloji partisi, MHP geçici olarak oy çıkış ve inişleri olur ama %7 ile %17 arasında gider gelir.Çünkü belli bir ideolojinin belli bir akımın partisi. Yine CHP belli bir sol ideolojinin partisi Türkiye'de herhalde şuana kadar alabileceği en yüksek oy sayın Ecevit zamanında %30'larda bir oy almış üstüne çıkamıyor. Eskiden DYP, DP, ANAP seçmeni vardı şimdi öyle bir parti kalmadı. Ne var 10 senede Türkiye'de AK Parti, MHP ve CHP insanlar bu üç partiden birine oy atmak zorunda hissediyor kendini niye çünkü başka alternatif yok. Alternatif yok biz o yüzden AK Parti’ye atıyoruz diyen insanalara İYİ Parti bir alternatif oluşturdu. Bugün kimse inkar edemezki DP ve ANAP kökenli insanlar birden bire yok olmadı buhar olmadı. Bu insanlar hala var bunların çocukları torunları halan var ve şuanda oy atar haldeler fakat dediğim gibi alternatifsizlikten dolayı büyük bir çoğunluğu AK Parti’ye bazıları MHP'ye bir kısmıda CHP'ye oy atıyor. İşte İYİ Parti bu boşluğu doldurmak adına kuruldu. İYİ Parti aynı zamanda merkez seçmenin yani radikal olmayan seçmenin oy atabileceği merkezde bir parti olarak kuruldu.”

“AK Partili arkadaşlarda İYİ Parti’y oy atacaklarını söylüyor”

“İYİ Parti'nin Manisa'da ki hedefinden önce ben hep söylüyorum önümüzde yerel seçimler var eğer normal takviminde giderse. Arkasından da bir genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Tabiki yerel seçimler çok önemli tabiki genel seçimler çok önemli ama asıl önemli olan bunu üstüne basarak söylüyorum Türkiye Cumhuriye'tinin Cumhurbaşkanı'nın seçileceği o seçimler. Bugün 500 tane milletvekili çıkarsanız Cumhurbaşkanı kendi başına OHAL ilan edip kendi başına  KHK'larla hiçbir milletvekiline hiçbir seçime ihtiyaç duymadan ülkeyi tek başına yönetebiliyor. Yani bu diktatörlüğünde bir tık üstü oluyor krallık padişahlık olarak da adlandırabilir. Bizim mücadelemizde referandumda bununlaydı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı meclise hiçbir ihtiyaç duymuyor. Cumhurbaşkanı bakanları istediği her yerden atayabiliyor. Şimdiki olduğu gibi damadını da bakan atayabiliyor. Yarın öbürgün karısınıda Cumhurbaşkanı yardımcısı yapabilir. En samimi arkadaşına yada en güvendiği çalışanlarından birini çeşitli bakanlıklara atayıp ülkeyi yönetebilir. Bunun önüne geçebilmemiz için artık bu antidemokratik düzenin önüne geçebilmemiz için eski parlamenter demokratik sisteme geçebilmemiz için bizim bu Cumhurbaşkanlığı mutlak suretle kazanıp Meral Akşener'i Cumhurbaşkanı yapmamız gerekiyor ki Meral Akşener'in İYİ Parti programında ilk verdiği sözlerden bir tanesi iktidara geldiğimiz andan itibaren ilk bir sene zarfında eski parlamenter demokratik düzene geçeceğinin sözünü veriyor. Tabiki de halk desteğiyle bu referandumla anayasa değişikliğiyle olacak birşey. Manisa'da İYİ Parti çok sık dokuyup çok sık eleyeceğiz çünkü Manisa'da İYİ Parti'nin çok ciddi bir potansiyeli var bunuda geçtiğimiz 3 aylık zaman zarfında çok net olarak gördük. İnanın ben hep söylüyorum atanmadan önce evet İYİ Parti'nin birşeyler yapacağına inandığımız için biz bu partiyi kurduk ama bu kadar olacağını bende düşünmedim. Ciddi olarak Manisalılar çok büyük destek verdi tabelayı astığımız andan itibaren insanlar oluk oluk buraya aktı ben şöyle söyleyeyim diğer partimde 2-3 senede yapamadığımız bir üye kaydını bu kadar baskıcı bu kadar tehditkar bir iktidar olmasına rağmen İYİ Parti'de biz 3 ay zarfında çok ciddi üye sayısına ulaştık ki kongreler nedeniyle biz üye kaydınıda çok fazla yapamadık aslında kongreleri geriye çektik biliyorsunuz bazı zorluklardan dolayı üye kaydınında çok fazla üstüne düşememize rağmen çok ciddi sayıda üye kayıtları yaptık. Manisa'da geçtiğimiz hafta biliyorsunuz "Anlat hemşerim dertleşelim" diye bir proje vardı. Manisa'da sekiz havuzunun orada biz stand kurduk Manisalılar adeta akın etti. Çok ciddi manada ve bizde gerçekten çok şaşırdık. Manisa'da İYİ Parti, İYİ Parti'nin Türkiye'de aldığı en yüksek oy aldığı 2 yada 3 ilden bir tanesi olacak. Oy oranı deyince rakamları çok fazla söylemek istemiyorum ama yani şimdi bahsedildiği gibi yani hani genel merkezimizde bize bir rakam açıkladı bundan bir ay önce 

%21 diye ben %21'e de inanmıyorum çünkü şuanda çok net söylüyorum dikdatörlükle yönetildiğimiz için herkesi FETÖ'cü, PKK'lı olmakla  onla bununla lekelendiği malesef ki iftira atıldığı için insanlar korkudan açık açık fikirlerini söyleyemezler bugün gördüğünüz gibi basında yazarlar dahi açık açık fikirlerini yazmakta zorlanıyor. En basiti Cumhurbaşkanı'nın karikatürünü dahi çizseniz hemen hakaretten hakkınızda dava açılıyor. Böyle bir ortamda sokakta bir vatandaşı durdurdunuz hangi partiye oy atmak istediğini sordunuz İYİ Parti demeye insanlar korkuyor. Belki CHP, MHP demeye de korkuyor ama İYİ Parti demeye daha çok korkuyor AK Parti diyip geçiyor. Çok net olarak söylüyorum AK Parti'ye oy atmayacak çok insan var. İnanın bana AK Parti'nin yönetimindeki insanlar dahi AK Parti'ye oy atmayacak. AK Parti'nin içerisinde birçok arkadaşım var ben Manisalıyım siyasetten önce hep söylerim önce Manisalıyım sonra siyasetçiyim. Çünkü siyaset günün birinde biter ve ertesi gün sokağa çıkarız yine bir Manisalı diğer partili arkadaşlarımızla yüz yüzeyiz aynı ortamdayız. Ve inanın bana AK Parti yönetimlerinde bulunan geçmişte ve bugünde birçok arkadaşım çok açık bir şekilde bana ikili diyalogta desteklerini söylüyor ve oylarını AK Partiye atmayacaklarını söylüyor. Şuanki içinde bulundukları durumdan pozisyondan dolayı açık açık söyleyemiyorlar. Onun için diyorum ki İYİ Parti seçimlerde benim kendi şahsi görüşüm Türkiye genelinde %30'un üstüne çıkacak ama Manisa onun biraz daha üstünde olacak. Bundan kesinlikle herkes emin olsun.”

 

“Büyükşehir’i alacağımızın müjdesini şimdiden verebilirim”

“İYİ Parti Manisa Büyükşehir Başkan Adayı isim olarak tabiki net değil ama;  bazı kriterler var tabi bir kere halkın her kesimine ulaşabilecek, halkın her kesiminden olur alacak mesleki olarak çok büyük bir önemi yok ama insaların sevdiği her kesime hitap edebilecek olan bir büyükşehir başkan adayı çıkaracağız. Belkide adayımız şuana kadar partimizin kapısından girmemiş dahi olabilir. İllaki bu parti içerisinden olacak diye birşey yok geçmiş yıllarda bunun birçok örneğide var. Hiç ummadık süpriz bir isimde olabilir yine partimizin içinden biriside olabilir. Daha net bir isimde yok net olarak çalışmayada başlamadık çünkü daha üç ay oldu ancak geçtiğimiz hafta kongremizi tamamlayabildik. Bundan sonra inşallah  konularla ilgileneceğiz ama İYİ Parti Manisa'da belediye seçimlerinde de çok iddialı diyebiliriz. 17 ilçenin tamamında ve büyükşehirde de biz İYİ Parti'nin çok başarılı olacağını düşünüyoruz. Büyükşehir Belediyesi'ni de alacağımızı da şimdiden müjdeleye bilirim.”

“Siyasi parti kanununu değiştireceğiz, bize göre yedek yok herkes bir nefer”

“Listeyi yaparken birçok kriteri göz önüne aldık. Şimdi bu kuruluş döneminde yanınızda bulunan arkadaşlarınız ekibiniz var onun haricinde kurulduktan sonra destek olanlar var geçmiş yıllarda başka partilerde görev almış arkadaşlarımız var yönetimde bulunmak istediğini söyleyen. Tabiki de hepside birbirinden kıymetli  birbirinden değerli insanlar. Yıllardan beri siyasetin içerisinde olmaması gerektiğini düşündüğüm kongrelerde ki asil yedek ayrımı işte bizim 106 kişilik yönetimimiz var 53 kişi yedek 53 asil yazmak zorundayız ben hep söylüyorum bunu bu siyasi partiler kanununu biz değiştirmenin sözünü veriyoruz biz İYİ Parti olarak inşallah değişirken bunuda değiştireceğiz yani insanları bu şekilde ayırmak doğru değil. Ben asil yedek ayrımı asla yapmam benim için tamamı bizim yöneticimizdir. Ama tabi böyle bir ayrım kanuni zorunluluk olarak yapmak zorundayız. Bunu yaparkende ben hiç arkadaşlarımıda asil yedek olarak ayırmadan Manisa’da tanınan bilinen sevilen düzgün insanlardan iyi insanlardan bir liste kurduk ve hakikatten dediğiniz gibi iyi sinyaller alıyoruz. İnşallah Manisa'ya güzel hizmet etmek nasip eder Allah.”

Mitinge davet
Başkan Akkal ayrıca 20 Nisan günü Ulupark  Karşısı'nda bulunan İYİ Parti il binası açılışı ve hemen önündeki caddede düzenlenecek olan mitingte Manisalılara hitap edecek olan Genel Başkan Meral Akşener programına vatandaşları davet etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Zillet' diyordu, kaybettiğini anladı, Bana oy verin demeye gitti
'Zillet' diyordu, kaybettiğini anladı, Bana oy verin demeye gitti
“ŞEHZADELER BELEDİYESİ İFLAS ETTİ!”
“ŞEHZADELER BELEDİYESİ İFLAS ETTİ!”