Reklam
  • Reklam
Reklam

Uğur Kıraloğlu'ndan McKinsey açıklaması

Uğur Kıraloğlu'ndan McKinsey açıklaması...

03 Ekim 2018 - 22:23

Manisalı işadam Uğur Kıraloğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ekonomi yönetimi için ABD merkezli uluslararası danışmanlık şirketi McKinsey ile çalışma kararı almasını, "81 milyon Türk vatandaşının seçtiği 600 milletvekilinden oluşan TBMM 'ne bütçe yapma yetkisi vermeyen sistem Amerika'lı şirkete Türk Ekonomisini inceleme, her 3 ayda bir rapor yayınlama, yol gösterme ve tavsiyelerde bulunma yetkisi neden ve nasıl verdi. 16 bakanlıktan istediği her evrağı alabilecek olan McKinsey'i kim denetleyecek.? Meclis mi, Damat mı, Cumhurbaşkanı mı? Bence kimse denetlemeyecek.” ifadeleriyle yorumladı.

Kıraloğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Ekonomimize danışmanlık yapacak olan Amerika'lı şirket hepimize hayırlı olsun. McKinsey in kelime anlamı case of study yani vaka analizi. Burada en basitinden şunu anlayabiliriz. Ortada bir vaka var ve Amerika'lı şirket bu vakayı analiz edecek ,bozuk olan noktaları düzeltmek için yol gösterecek ve tavsiyelerde bulunacak . Buradaki vaka da Türkiye'nin çökmüş ekonomisi. 

Öncelikli olarak insanların anlam veremediği en önemli nokta ; devleti yönetenlerin son yıllarda sıkça dile getirdiği "dış güçler,faiz lobisi,dolar teröristleri,dış güçlerin ekonomimize saldırması,dış güçler güçlü bir Türkiye istemiyor" gibi suçlamaların muhattabı sayılan ABD'nin bir şirketine Türkiye ekonomisinin 16 bakanlık temsilcisiyle beraber emanet edilmesi. 

Olaya şu açıdan bakmak lazım . 81 milyon Türk vatandaşının seçtiği 600 milletvekilinden oluşan TBMM 'ne bütçe yapma yetkisi vermeyen sistem Amerika'lı şirkete Türk Ekonomisini inceleme, her 3 ayda bir rapor yayınlama, yol gösterme ve tavsiyelerde bulunma yetkisi neden ve nasıl verdi. 16 bakanlıktan istediği her evrağı alabilecek olan McKinsey'i kim denetleyecek.? Meclis mi , Damat mı , Cumhurbaşkanı mı? Bence kimse denetlemeyecek . 

Ekonomik olarak köşeye sıkışmış Türkiye'de çarkların yeniden dönebilmesi için ülkeye 100 milyar USD civarında bir para girişi olması gerekiyor.Bu para Türkiye'ye gelirse kısa vadade bir rahatlama sağlanabilir ancak orta ve uzun vadede idari ve yapısal reformlar yapılmadığı sürece aynı krizlerin yaşanması kaçınılmaz olur . 

Bana göre en can alıcı nokta , idari ve yapısal reformlar konusunda McKinsey Türkiye'ye neler önerecek ve neler dayatacak. BOP projesini uygulamak için herşeyi göze alan ve Türkiye'nin Başkanlık Sistemine geçmesi için elinden geleni yapan Amerika'nın atacağı son adım çöken Türk Ekonomisini düzeltmek adı altında federatif bir yapıyı Türkiye'ye dayatmak ve uygulatmak olacaktır. Amerika bu konuda başarılı olursa Türkiye'nin önümüzdeki 15-20 yılda nasıl parçalara ayrıldığını , bölündüğünü izleriz maalesef. 

ÇÖZÜM : Türkiye , Avrupa'nın desteğini alarak acilen güçlendirilmiş Parlementer Sisteme geri dönmeli , yasama,yürütme ve yargı erklerini olabildiğince kuvvetlendirmelidir. Aksi takdirde bölünme kaçınılmaz olur."

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bunun adı tam anlamıyla VİCDANSIZLIK!
Bunun adı tam anlamıyla VİCDANSIZLIK!
Başkan Bartu'dan 10 Ocak mesajı
Başkan Bartu'dan 10 Ocak mesajı