Reklam
  • Reklam
Reklam

UZMAN HEKİM BİLAÇ’TAN ASPERGER SENDROMU AÇIKLAMASI

 18 Şubat ‘Dünya Asperger Sendromu günü’ dolayısıyla Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzman Hekim Öznur Bilaç açıklamalarda bulundu. 

18 Şubat 2019 - 22:54

 18 Şubat ‘Dünya Asperger Sendromu günü’ dolayısıyla Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzman Hekim Öznur Bilaç açıklamalarda bulundu. 

Uzman Hekim Bilaç yayımladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
“Viyanalı hekim Hans Asperger 'in (1944) tanımladığı klinik durum 1980'li yıllarda Lorna Wing tarafından İngiliz literatürüne 'Asperger Sendromu' olarak kazandırıldıktan sonra daha yaygın biçimde gündeme gelmiştir. Asperger bozukluğu sosyal etkileşimde bozulma ve tuhaflaşma, sınırlı ilgi alanı ve otizmi hatırlatan davranışlarla karakterize bir bozukluktur. Otizmin tersine Asperger bozukluğunda , dil gelişimi, bilişsel gelişim ve yaşa uygun özbakım becerilerinin gelişiminde belirgin gecikme yoktur. Asperger bozukluğunun nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte aile çalışmaları otizmle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Asperger bozukluğunun otizme benzer özellikler göstermesi genetik, metabolik, enfeksiyöz ve perinatal etmenlerin varlığını desteklemektedir. Belirgin olarak anormal özellikler göstermeyen sözel olmayan iletişim jestleri, arkadaşlık kurma becerilerinde yetersizlik, sosyal ya da emosyonel karşılığın olmaması ve diğer kişilerin memnun olduğu durumları açıklama yetisinde bozulma (empati) gibi sosyal alanların en az ikisinde bozulma vardır. Bunlarla birlikte sınırlı ilgi alanı ve sınırlı davranış örüntüsü her zaman vardır fakat bu özelliklerin başkaları tarafından güç anlaşıldığı durumlar olabilir.”
“MÜDAHALE GEREKTİREN BİR ZORLUKTUR”
Asperger bozuluk ile otizm arasındaki en açık ayrımın dildeki gecikme ve dil işlevlerinde disfonksiyon olduğunu ifade eden Bilaç, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Asperger bozukluğu ile otizm arasındaki en açık ayrım dildeki gecikme ve dil işlevlerinde disfonksiyondur. Asperger bozukluğu tanısı koyabilmek için dilde gecikme olmaması gerekli iken dilde bozulma otistik bozukluğun ana özelliğidir. Asperger bozukluğu olan çocuklarda dil gelişiminde önemli gecikme tanıyı dışlama nedeni olurken klinik örneklemin üçte birinden fazlasında dilin kazanılmasında bazı gecikmeler görülebilmektedir. Normal zeka düzeyi ve sosyal becerilerininin olması iyi prognozla ilişkilidir. Tedavi destekleyici ve sosyal davranışları ve yaşıtlarıyla ilişkilerini iyileştirmeyi amaçlar. Asperger bozukluğu olan çocuk ve ergenlerin rutinlerine çok katı biçimde uymaları terapötik müdahale gerektiren bir zorluktur. Sosyal durumlarda kendine yetebilme ve sorun çözebilme teknikleri yararlı olabilmektedir. Otistik çocuklarda kullanılan tekniklerin bazıları Asperger bozukluğu olan olgularda faydalı olabilir. Psikofarmakolojik tedavi otistik bozukluktakine benzerdir.”

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bunun adı tam anlamıyla VİCDANSIZLIK!
Bunun adı tam anlamıyla VİCDANSIZLIK!
Başkan Bartu'dan 10 Ocak mesajı
Başkan Bartu'dan 10 Ocak mesajı