Cemil SEVAL

Cemil SEVAL

Manisa'da Aday adayı olmanın bedeli

03 Mayıs 2018 - 17:51

Manisa'da Aday adayı olmanın bedeli

Yeni sistem 24 Haziran günü vizyona giriyor…

Öncelikle yapılacak olan seçimlerin, Türkiye’ye ve Manisa’ya hayırlar getirmesini temenni ederek gündemle ilgili bir kaç görüşümü sizlerle paylaşmak istedim.

Siyasete girmek… Önce yürek, sonra çevre gerektirdiği kadar cüzdanınızın da kalın olmasını gerektiriyor. (yani cepte akrep varsa işiniz zor)

Aday adayları artık resmen sahnede… Ama sahne tek başına bir işe yaramıyor. 

Kendinizi seçmene iyi tanıtabilmeniz gerekiyor. Tabi seçmenden önce kendi aday adayı olduğunuz partidekilerinde sizi iyi tanıması gerekiyor. Kendinizi önce sevdireceksiniz, daha sonra bunu oya döndüreceksiniz. En ücra mahalleden, en uzaktaki beldeye kadar gezeceksiniz. Öyle elinizi kolunuzu sallayarakta gitmeyin ha! Bizim Manisalı öyle fazla lüks otomobilleri, fazla havayı, civayı da sevmez. Ama kalkıpta tek başınıza da gitmeyin. Yarardan çok zarar sağlarsınız. Şöyle güzel bi konvoyla gidin, öncesinden konfeti, meşale, havai fişek organizasyonu hiç fena olmaz. Biraz kalabalık gidin ki vatandaş sizi önemsesin. Tokalaşırken, insanların yüzüne bakın sıcaklığı hissettirin.

Eğer size gönül verenlerin maddi durumu yerindeyse, varlıklılarsa işiniz biraz güzel… Yoksa tüm kiralık otobüslerin, minibüslerin, otomobillerin depolarını doldurmak, eşlik edenleri yedirip içirmesi de sizden. Araçları bayraklarla donatmak, baştan aşağı giydirmek, adınızın her köşede zikredilmesi için broşür de bu işin cabası. 

Ama bu işin en önemli kısımlarından bir kaçı da gazete ilanı, internet haber siteleri reklamları, sosyal medyadaki sponsorlu tanıtımlar…

Ama Phılıps Morris gibi fazla da abartmayın bu aday adaylık işini; öyle uçaktan broşür falan atmanıza gerek yok.

Eğer aday adayı olduğunuz siyasi parti sizi, ilk 3’üncü sıraya koyarsa ne mutlu size. Ama olsun koymasa da olur diyenler de şanslı, eğer resmi bir görevden istifa edip aday adaylığını açıklamışsa, onlarda bir üst mertebeye atlarım umuduyla bir süre kendini avutabilir.

Bir de genel merkezden ilk 3’üncü sırada yerini garantileyip, son gün aday adaylığını acıklayacak, genel merkez destekliler var. Son gün açıklayanlara dikkat edelim bunların vekil olması %90’larda… Onlar kesinlikle sürpriz isimler. Manisa’da da her an her şey olabilir. 

O zaman şimdilik aday adaylara başarılar diliyerek, hepimiz için hayırlısı olsun diyelim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar