Cemil SEVAL

Cemil SEVAL

MANİSA'NIN İLLALLAH ETTİĞİ SORUNLAR - 1

14 Eylül 2016 - 00:00

Manisa küçük bir şehir. Nerede ne oluyorsa hemen duyulur, konuşulur, yazılır, çizilir, dedikodu yayıldıkça yayılır önüne geçilemez ve haber yapılır. 


Eğer haber önemli birisini ilgilendiriyorsa, dedik ya küçük yer Manisa diye... Hemen gazetecilere ya da medya patronlarına telefonlar kaldırılır; kim yaptı bu haberi? Niye yaptınız? Kim yaptırdı? Kim yazdırdı? Olay doğru mu? Bilgi nereden geldi? gibi ahiret sorusuna tutulur. 

Biz gazeteciler (şehirdeki bazı bürokratlar gibi) günü kurtarmak yerine, Manisa için, yaşanabilir bir şehrin planlanmasını vurgulasakta, halkın haklı olduğu isyanı kaleme alıp yetkililere ulaştırsakta çoğu konularda yazmanın önüne geçemiyoruz.

- Neden?

+Çünkü bürokratın gözü Ankara'da. Kulağı atamada. Nasıl olsa yarını yok. Bugün ne kadar şirin gözükürüm, Ankara'dan kimle telefonda görüşürümden başka derdi yok.

Şimdi diyeceksiniz ki hiç mi iyi bir şey yapmıyoruz? Yapıyorsunuz. Zaten onları da Manisa halkının okumasını sağlamak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Yapın da zaten bir şey dediğimiz yok. Manisa basını da bu konuda yeterince çalışıyor. Her gün servis ettiğiniz haberler medyada yeterince yer alıyor.

Bizler yaptığınız aynı hizmeti yeri geliyor 10 kez yayınlıyoruz. Ama bizim amacımız, atladığınız hizmetleri, göremediklerinizi, bilgilendirilmediklerinizi sizlere göstermeye çalışıyoruz. 

Manisa'nın bir çok sorunu var ama ben ilk başta şunları ele almak istiyorum;

'DİLENCİLER VE TRAFİK'

Manisa'da sokağa çıktığınızda dilenci görmeden evinize döneni çok azdır. Kavşaklarda küçük çocuklar önünüze atlar, bir yerde yemek yerken masanıza gelir, köşe başlarında yerde oturur ve daha bir sürü örneğine sizlerde şahit oluyorsunuz. Neredeyse; çarşıdaki dükkanlara müşteriden çok dilenci giriyor!

Göz göre göre devlet eliyle dilencilere müsaade eder bir hale geldik.  Şimdi gelelim dilencileri temizleme konusuna bu iş zabıtanın işi. Ama Manisa polisi de ciddi anlamda destek veriyor. Ama yetmiyor. Başka çözümler gerek! Şehrimize dışarıdan gelen turistler, misafirlere illallah dedirten cinsteki bu dilencilere acil bir şeyler yapmamızın vakti geldi geçiyor bile.

Yeri geliyor zabıta yetişemiyor. Polis yetişemiyor dilencilere. Ama artık birilerinin yetişmesi gerektiğini düşünüyorum. Dilenciler yakalanıp bir miktar para cezası verilip geri salınmasın. Başka bir çözüm yolu bulunsun diyerek dilenci konusuna bir virgül koyuyor diğer soruna geçiyorum...

TRAFİK!

 Manisa'da  trafik sorunu yok diyenler bizleri ahmak yerine koyuyor demektir.

Şehrin nüfusuna oranla insan başına düşen araç sayısı diğer illere göre fazla. Manisa işçi kenti. Manisa sanayi kenti. Sabah öğlen akşam hatta gece yarısı işçi taşıyan servisler şehrin içerisinde. Bunun yanında özel araçlarıyla işlerine gidenler  dönenler, Halk otobüsleri, normal araçlar derken iş çığırından çıkıyor. (Bizim Manisalılar da hiç sevmez yol kenarlarında ikinci sıra park etmeyi!)


YERİ GELİYOR HASTANE GİRİŞİ KAPANIYOR!

Trafik sorununu en büyük tetikleyen etkenlerden birisi de kavşaklar, trafik ışıkları. Bunlar resmen trafik sorununu ortadan kaldırmak için değil, sorun yaratmak için dizayn edilmek için yapılmış! Defalarca yazılan çizilen, her siyasinin önemli bir malzemesi haline gelen Devlet Hastanesi önünden 19 Mayıs Stadına inen tren istasyonu geçidi. Buradan bir tren geçtimi ortalık felç oluyor. Ambulans geçemiyor. Hastaneye giriş çıkış kapanıyor. Trafik kuyruğu ayyuka çıkıyor. Sorunlar var ama birileri sürekli topu birilerinin üstüne atıyor. Buranın sorunu yıllardır bir türlü çözülemedi... 

Manisa'nın sorunları elbette ki bu kadarla bitmiyor. Bu daha başlangıç. yazılarımı sizleri sıkmadan yayınlayacağım.


Şimdilik hoşçakalın!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar