Gözde Doğan

Gözde Doğan

ANLAYIŞ ÜZERİNE

12 Nisan 2018 - 15:09

Günlük yaşamda mücadele ettiğimiz belli şeylerin yanında ön yargılar, yanlış algılanmalar ve görünen unsurlarla ölçüp tartmalar kaçınılmaz seviyede dört nala koşuyor ve bizi yoruyor. Maddi engellere kılıç tutmak daha kolayken manevi engellere kılıç tutmak pek mümkün olmayabiliyor. Tam da burada başlıyor aslında insanlar arası iletişim ve etkileşimin kopuş anları. Kaybediyoruz, insan kaybediyoruz. İnsan kaybetmek ve insan kazanmak sanatı sıradanlaşıyor, ne bileyim, bir yerden sonra her seferinde başladığımız noktaya geliyoruz.

Kadınlar…adamlar…

Sanki hep varlar,

Hep aynılar,

Koca kadınlar ve koca adamlar…

Başladıkları noktada kocamanlar; sonra küçülüyorlar….

Bazen de başladıkları noktada küçücükler; sonra kocamanlaşıyorlar.

                                                                                      

            Anlayış da tam olarak böyle o bir başa dönüş mücadelesi. Koca kadınların ve koca adamların hatta tüm canlılar arasında gerçekleşebilecek aynılıkların ifadesi. Anlayış gösterebilmek noktasında kırılan, olgunluktan uzak tavırlar üretme konusunda ustalaşan ruh halleri… Çoğunluğun oldukça katı, prensipli, soğuk oluşu gibi… Tüm bu durumlar arasında detay bir nokta öğretiyor hayat size; “Alçak gönlümüzün her insan için farklı seviyede alçalması gereği.” Belki de bu yüzden çoğunluk oldukça katı, prensipli, soğuk. Bazıları öğrendi ve uyguluyor gibi...

Dimi ?

…O halde insan insana…

“Birbirimizden hep uzağız” derken Tezer Özlü, ekliyor Özdemir Asaf; “Yalnızlık yaşamda bir an, hep yeniden başlayan, dışından anlaşılmaz ya da kocaman bir yalan kovdukça kovalayan.”

 

Yalnızlığınızı sizi yücelten şeylerle doldurduğunuz vakit yalnızlaşmıyor aksine büyüyorsunuz. İnsanlardan ırak, insanlara yakın bir büyüme…

…İnsan insana…

 

Sevgiyle Kalın.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Gözde Doğan
  1 yıl önce
  Teşekkür ederim Nesrin Hocam...
 • KENAN ÇAVUŞOĞLU
  1 yıl önce
  Yürekten kutluyorum. İnsanlardan uzak insanlara yakın
 • Gözde Doğan
  1 yıl önce
  Çok teşekkür ederim Kenan abicim...
 • Nesrin Horasan
  1 yıl önce
  Hem vurguladığın düşünce hem de anlatım biçimin çok güzel. Belki de günümüzde, insan ilişkilerindeki en önemli sorun! Kalemine sağlık!

Son Yazılar