Gözde Doğan

Gözde Doğan

YALNIZLIK ÜZERİNE

11 Mayıs 2018 - 15:44

 

“……….derdim açığa çıkarmaktı seni…. Yakanda bir amonyak çiçeği, yalnızlığım benim sidikli kontesim, ne kadar rezil olursak o kadar iyi…” Can Yücel.

Tek başına ve yalnız kalmak ayrımını yapmadan doğrudan giriş yapasım var konuya. Çok yorulmak istemiyorum artık. Çok yorulmaktan kaçıyorum. Bu ilk kaçışım.

Yalnızlığımla dertleşiyorum, ondan kaçmıyorum. Kafka’ya hak veriyorum; “Sahip olduğum tek şey yalnızlık.” İnsan sahip olduğu tek ve en güzel şeyden nasıl kaçsın?

Yalnız kalmanın çaresiz ve mutsuzluk içermesinden ziyade kişiyi biricik, özge, sade, üreten, empati yapabilme yeteneğini güçlendiren unsurları içermesinin kişisel ve toplumsal gelişimin güzel bir yanı olarak sayıyorum. Geçiyor. Yalnızlık sayıyorum.

Uzman psikologlar ekliyor; “Yalnızlık sonucunda birey ya yaratıcılık yanını güçlendirebilecektir ya da psikolojik rahatsızlıklara tutulacaktır. Bunun bilinmesi baştan pek mümkün olmuyor.” (Tuğba Aydın). Yalnızlık tercih edilip edilmeme alternatifini sunarken  yalnızlık sonucu yaşanacak bu iki halin tercih edilme durumu oldukça zor bir süreç olabiliyor. Öyle ki genetik kodlarında pozitivizm akışını diri tutan bireyin üreterek ya da daha pozitif kalarak hayatına devam edebilmesi hep istenen bir kesit. Oysa beyin yapısı ve genetik kodlarında negativizm akışını diri tutan birey  “Pes” leşiyor kendiyle, herkesle!!!

 

Yaşamınızda sizinle iletişim halinde olan ya da olmayan yalnızlığı ile beslenen ya da yalnızlığı yüzünden psikolojik rahatsızlıklara tutulan insanlar var, bilemiyorsunuz. Onların içinde bulunduğu bu özel ve hassas durumun varlığı onlara “tuhaf bakma” kabiliyetinizi değil onlara “yardımcı olma ve durumu içselleştirme” kabiliyetinizi geliştirmeli.

Kırıp bükmek ve yüzeysel bakmak yerine; alıp toplamak ve derinsel bakmayı başarabilelim.

“…..yalnızlık benim çoğul türkülerim, ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi….” Can Yücel

 

Sevgi, empati, anlayış ve düşünüşte kalın.

Gözde DOĞAN.

 

“Gerçek değişim kimi eski şeyleri farklı görmeye başlamaktır”. Üstün DÖKMEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar