Reklam
  • Reklam
Hilal ERDEM

Hilal ERDEM

DİYET EFSANELERİ - 2

07 Kasım 2016 - 00:00

Diyetin efsanesi mi olur demeyi, diyetinde efsaneleri var. Yıllarca insanlar kilo vermek ve arzuladıkları ideal forma kavuşmak için bin bir türlü efsane yaratmıştır. Tabi bu diyet uygulamaları hep hüsranla bitmiş ve istenilen kilo kayıpları yaşanmamıştır. Yaşansa bile tekrar verilen kilolar fazlasıyla geri alınmıştır. Kulaktan kulağa yayılan, bir türlü vazgeçilemeyen diyet hatalarından kısa bahsedelim.

EFSANE-6) PROTEİN DİYETLERİ ZAYIFLAMAK İÇİN İDEALDİR

Yüksek proteinli diyetler hakkında yapılan çelişkili araştırmalar vardır. Fakat yüksek proteinli diyetler hakkında tam net sonuçlar elde edilmemiştir. Proteinler vücudumuzda daha uzun sürede sindirilirler ve sindirilmesi için daha fazla kalori harcanır. Bu olumlu yönünün yanında uzun süre uygulanan yüksek proteinli diyetler kanda kolesterolün yükselmesi, ürik asit seviyelerin yükselmesi ve insülin direncine sebep olabilir. Karaciğer ve böbreklere yüksek proteinli diyetler zarar verebilir. Bu yüzden diyetimizde protein, karbonhidrat, yağ miktarı dengeli ve yeterli bir şekilde olmalıdır.

EFSANE-7) AKŞAM 20.00’DAN SONRA YEMEK YEMEZSEM KİLO VERİRİM

Herkesin yemek düzeni, uyku düzeni, çalışma şekli farklıdır. Bu yüzden akşam 22.00’da uyuyan kişiyle, 00.00’da uyuyan kişilerin yemek yeme düzenleri aynı olamaz. Bu yüzden yemek yemenin zamanı önemli değildir. Günlük alınması gereken kalori gün içerisinde dengeli bir şekilde bölünmelidir. Yapılan araştırmalara günlük alınan kalorinin büyük kısmı akşam yemekleri ve sonrasında yenilen besinlerde alınmaktadır. Bu da vücutta fazla miktarda yağ birikmesinde sebep olmaktadır. Yapılması gereken ilk öğün sabah kahvaltısı olacak şekilde öğünler arasında 3-5 saat boşluk bırakılarak öğünler tüketilmelidir. Son öğünün saatinin önemi yoktur.

EFSANE-8) YAĞLARIN HER TÜRLÜSÜ KÖTÜDÜR

Hiçbir besin öğesi tek başına mucizevi ya da suçlu değildir. Önemli olan günlük alınması gereken miktarı aşmamak. Yağ tüketmeden yağ yakımı olmaz. Yağsız bir diyet uygulaması cilt, saç, hormon sorunlarının yanında vitamin eksikliğine neden olmaktadır. Kızartma ve kavurma yöntemleri uygulanmadığı sürece yağ tüketimi sağlığımız açısından hiç soruna neden olmaz. Bitkisel yağlar ve yağlı tohumlar sağlıklı yağlardır. Günlük almamız gereken kalorinin % 30’unu geçmeyecek şekilde tüketmeliyiz.

EFSANE-9) HANGİ YÖNETMLE KİLO VERİLİRSE VERİLİRSİN VERİLEN KİLOLAR GERİ ALINIR

Kilolu bireyler ideal vücut kompozisyonuna ulaşmak için şok ve ani zayıflama sağlayan diyet programlarını uygulamayı tercih eder. Yapılan bu diyet programları anlık kilo kayıplarınız sağlar fakat davranış değişikliğine neden olmaz. Diyet programları bittikten sonra eski yeme davranışlarına geri dönülür ve tüm emekler boşa gider. Bu yüzden kilo verildikten sonra ilk 6 ay, 1. Yıl ve 2. Yıl klio korumada en kritik dönemlerdir. Eğer sağlıklı beslenme alışkanlıklarını yaşam tarzı olarak benimser ve kilo korumayı sağlarsak verilen hiçbir kilo geri alınmaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar