Hilal ERDEM

Hilal ERDEM

DİYET EFSANELERİ

31 Ekim 2016 - 00:00

Diyetin efsanesi mi olur demeyi, diyetinde efsaneleri var. Yıllarca insanlar kilo vermek ve arzuladıkları ideal forma kavuşmak için bin bir türlü efsane yaratmıştır. Tabi bu diyet uygulamaları hep hüsranla bitmiş ve istenilen kilo kayıpları yaşanmamıştır. Yaşansa bile tekrar verilen kilolar fazlasıyla geri alınmıştır. Kulaktan kulağa yayılan, bir türlü vazgeçilemeyen diyet hatalarından kısa bahsedelim.


EFSANE-1 ) LIGHT ÜRÜNLERİN KALORİSİ YOKTUR, SINIRSIZ TÜKETEBİLİRİM


Lıght ürünler demek kalorisi ‘’0’’ anlamına gelmez. Lıght ürünler diğer gıdalara göre kalorisi azaltılmış anlamına gelir. Lıght ürünler kilo vermeye neden olmaz. Bu yüzden diyetlerinizde sınırsız yeme özgürlüğünüz yoktur. Diyetlerinde lıght ürünleri tercih eden bireylerin kilo verdiğiyle ilgili bilimsel bir çalışmada yoktur. Hayatlarında lıght ürünleri takıntı haline getiren bireylerde yo-yo sendromu görülme olasılığı yüksektir. (yo-yo sendromu: sadece kilo vermek amacıyla sağlıksız uygulamalar sonrası yavaşlayan metabolizma yüzünden verilen kiloların tekrardan fazlasıyla geri alınması.) Lıght ürünleri diyetlerimizde tercih edebiliriz ama tek başına kilo verdirme özelliğine sahip değildir.


EFSANE-2) AZ YER AÇ KALIR ( ANA ÖĞÜNÜMÜ ATLARSAM) KİLO VERİRİM


Sağlıklı bir yaşam ve kilo kontrolünün en doğru yolu ana öğünler (sabah, öğle, akşam) dengeli bir şekilde tüketmekten geçer. Ana öğünleri atlamak iştahın kontrolünü zorlaştırmaktadır. Az veya hiç yemek yememek metabolizmayı yavaşlatır ve yeme nöbetlerine sebep olur. Ana öğünleri atlayan bireyler verdikleri kiloları hızla tekrar alırlar. Bu yüzden ana öğünlerimizde tüm besin gruplarını (süt grubu, ekmek grubu, et grubu, sebze grubu) dengeli ve yeterli miktarda tüketmeliyiz. Hipoglisemi (ani şeker düşmesi) yaşayan bireylerde ihtiyaca göre ara öğünler eklenebilir.


EFSANE-3) SABAHLARI AÇ KARNINA LİMON SUYU/ ELMA SİRKESİ İÇİLİRSE KİLO VERİLİR


Sabahları aç karnına içilen limon suyunun tek başına zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Fakat ‘’Amerikan Klinik Beslenme Dergisinde’’ yayınlanmış bir araştırmada C vitamini alan bireylerin spor sırasında daha fazla yağ yaktığı gözlemlenmiştir. C vitamini ile ilgili bu ilginç bilgiye rağmen kilo kaybına yardımı olduğu dair bilgiler yetersizdir. Fazla miktarda tüketilen limon yağ yakıma neden olmaz ama yemeklerimize lezzet katarak fazla miktarda eklenen şeker ve tuzu engelleyebilir. Ayrıca besinlerle beraber ani şeker yükselmelerinin önüne geçebilir. Bu yüzden sabahları aç karnına limon suyu içmek yerine salata ve yemeklerimize ekleyerek lezzetini arttırabilir, günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacının bir kısmını karşılayabiliriz.


EFSANE-4) DİYET YAPARKEN EKMEK YEMEZSEM KİLO VERİRİM


Vücudumuzda enerji kaynağı olarak ilk başta karbonhidratlar kullanılır. Ekmek grubu yiyecekler (makarna, ekmek, bulgur, pirinç) karbonhidrat kaynağıdır. Bu yüzden vücudumuzun enerji gereksinimi için diyetimizden ekmek grubu yiyecekleri tamamen çıkarmak hatalı olur. Ekmek tercihlerimizi beyaz ekmek verine tam tahıllı undan yapılmış ekmek olarak tercih edebiliriz.


EFSANE-5) LAHANA ÇORBASI METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR/ KİLO VERDİRİR


Lahananın ne kendisinin ne de çorbasının metabolizmayı hızlandırıcı yağ yakıcı etkisi yoktur. Aksine lahana ile yapılan diyetlerde karın bölgesinde fazla miktarda gaz birikmesinden dolayı rahatsız edici bir his oluşur. Bu diyetleri uygulayan bireyler genel de 1-2 hafta sonra bu diyet programlarından isyan ederek uzaklaşırlar. Lahananın zayıflamada tek etkisi kalorisi 0’a yakın oluşu ve fazla miktarda lif içeriği nedeniyle tok tutucu özelliği vardır. Ama bahsettiğimiz gibi uzun vadeli uygulanabilecek diyet programı değildir. Bu yüzden metabolizmayı hızlandırdığı kulaktan kulağa yayılan bir efsanedir.


Haftaya diğer 5 diyet efsanesi ile siz değerli okuyucularıma diyete efsaneleri hakkında bilgi vermeye devem edeceğim. Sağlıklı günler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar