Hilal ERDEM

Hilal ERDEM

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BESLEME

04 Ekim 2016 - 00:00

Yaz mevsimini geride bırakıp sonbahara girdiğimiz şu günlerde yaşadığımız hava değişimi bedensel, fiziksel ve ruhsal olarak bizi bazı olumsuzluklara itebilir.


Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, depresyon, iştahsızlık gibi durumların yanında grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskimiz artar.


Sağlıklı beslenme ile mevsim değişikliklerinin vücudumuzda yarattığı olumsuz etkileri büyük ölçüde azaltabiliriz.


SU TÜKETİMİNİZİ ARTTIRALIM


Yaz aylarında bol bol tükettiğimiz suyu havaların soğumaya başladığı şu günlerde bu alışkanlığımızdan yavaş yavaş uzaklaşmaya başlarız. Fakat su içme alışkanlığımızı sonbaharda da devam ettirmeliyiz. Günde en az 2-2,5 litre su vücudumuzdaki toksinleri atmamız ve vücut ısımızın dengelenmesine yardımcı olur.


KIŞ AYLARINDA METABOLİZMA YAVAŞLAR AMAN DİKKAT!..


Havaların soğuduğu şu günlerde metabolizmamız yavaşlamaya başlar ve kilo alımı kolaylaşır. Peki, neden metabolizma yavaşlar? Vücudumuz ve metabolizmamız muhteşem bir sistem ile çalışmaktadır. Değişen koşullara, mevsimlere, iklime göre adapte olur. Havalar soğumaya başladığı zaman vücut ısımızı korumak için yağları depolamaya başlarız (özellikle deri altı). Bu yüzden metabolizmamızın yavaşladığı bu aylarda metabolizmamızı uyandırmak ve hızlandırmak için egzersiz yapmamız gereklidir. Haftanın 3 günü hafif tempolu yürüyüşlerle bu mümkün olur. 30-60 dakika arasında kendimizi yormayacak yürüyüşler yapmamız yeterli olacaktır.


UYKU DÜZENİMİZE DİKKAT EDELİM!...


Mevsim geçişlerinde sağlıklı uyku süreci, gün ışığı ve ısısından etkilenmektedir. Uykuya dalma hızı, uyku süreci ve kalitesi vücudumuzda üretilen melatonin hormonu ile düzenlenir. Bu aylarda melatonin azalmasının üzerine seratonin hormonun azalması eklenince vücudumuzun bağışıklık sistemi zayıflar. Bu yüzden hormonsal bu etkileri azaltıp bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için uyku düzenimiz mutlaka olmalıdır. Yatağımıza uykuya hazır bir şekilde girmemiz gerekmektedir (uyku hijyeni), uyarıcı maddelerin (çay, kahve, alkol, sigara vb.) tüketimi akşam saatlerinde olmamasına özen göstermeliyiz.


BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ GÜÇLENDİRİN


Ani hava değişikliği birçoğumuzu hastalıklara karşı güçsüzleştiriyor. Tabi bir de vücut direncimiz düşük ise hastalıklar kapımızı çalıyor. Özellikle çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı bulunan bireyler bu dönemlere daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Hava değişikliği yaşadığımız şu dönemlerde vücudumuza ilaç gibi gelecek besinlere ihtiyaç duyarız. Hangi besinler bağışıklık sistemimizi güçlendirir inceleyelim. C vitaminden zengin bağışıklık sistemini güçlendiren meyve ve sebzeler tüketmeye özen gösterelim. Kuşburnu, tere, maydanoz, brokoli, yeşilbiber, karnabahar, limon, portakal, greyfurt C vitamininden zengin


besinlerdir sonbaharda bol bol tüketmeye özen gösterelim. A vitamini vücudumuz enfeksiyonlara karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Balık sezonunu açıldığı şu günlerde bol bol balık tüketelim. Balık yağı A vitamininden zengin besin grubu arasındadır. Bunu dışında hayvansal kaynaklı süt, yumurta ve kırmızı et ayrıca sarı ve yeşil sebzeler A vitamininden zengindir. E vitamini antioksidan etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Bakteri ve virüslere karşı savaş açar. Kuruyemişler, tam tahıllı ürünler, yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar, pişirilmemiş tohumlar E vitaminden zengindir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar