Reklam
  • Reklam
Önder Savcı

Önder Savcı

Eksilen Bayramlar

24 Mayıs 2016 - 00:00

Bayrama dair bir seyler yazmak adina klavyenin basina geçtigimde herkes gibi eski bayramlara olan özlem geldi aklima. Hemen herkes bu gün yasadigimiz bayramlardan sikayetçi, tadi damagimizda kalmis eski bayramlarin.

Peki, eskiyen bayramlarmi sizce?
Eski bayramlarda olup ta bu gün olmayan ne var?
Eski bayramlari güzel yapan olgular nelerdi?

Simdi herkesi duyar gibiyim, eskiden küçükler büyükleri ziyarete giderdi. Aileler bayram misafirliklerinde bulunurdu, iadei ziyaretler olurdu. Evlerde börekler çörekler yapilirdi. Çocuklar mahalle mahalle dolasir bayram kutlar seker toplardi. Eskiden kimse tatile gitmezdi. Simdi herkes bes yildizli otellere hatta yurt disi tatillerine gidiyor' diyorsunuz. Haklisiniz bunlarin hepsi dogru ama bunlarin güzelligi ya da çirkinligi göreceli degilmi? Inanin dedelerimize de bizim bayramlarimiz yavan geliyordu, onlarda kendi çocukluk yillarindaki bayramlari özlediler. Sonra babalarimiz ve bizler. Bu gün çocuk olanlarda yarin anne baba olduklarinda bu günün bayramlarini özleyecek. Yani eskiyen bayramlar degil. Eskiyen, eski bayramlara özlem duyanlar emin olun.

Yasamimizin bir döneminde geçirdigimiz en mutlu bayram, geriye dönük bayramlarin hepsini sahane yapiveriyor aslinda. Sadece bayrama özgüde degil bu olgu, yasamimizin belirli dönemlerinde mutlu oldugumuz anlara hatta yerlere özlem duymazmi insan, hep o yasadigi mutluluk yeniden yasanacakmis gibi düsünmezmi. Mutlu olmak yerle, mekanla, bayramla, dügünle, amcayla, babayla, kardesle, kuzenle sayamadigim bir çok etkenle iliskiliydi. Bosuna aramayin eski bayramlari bulamazsiniz. Çünkü bayramlar eskimedi EKSILDI. Tarifi mümkün ama malzemesi eksik, Babasi olmayana babasiyla eskiydi bayram, köyünde olmayan için köyünde güzeldi. Kardesleriyle bir aradayken eskiydi bayramlar, dedeleriyle güzeldi, kuzenleriyle. Hadi bakalim toplaya biliyormuyuz hepsini, birisi eksik olursa olmaz, o tadi vermez bu yemek.

Yarin biz eksildigimizde çocuklarimizda arayacak bu günün bayramlarini, aslinda onlar eski bayramlari degil eski bayramlarda yanlarinda olani arayacak. Demek ki bayramlar eskimedi, biz eskidik ya da ne bileyim Eksildik.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar