Mecit Osmanlı: "Gerçek emlakçılık, gayrimenkul danışmanlığıdır."

Mecit Osmanlı: “Gerçek emlakçılık, gayrimenkul danışmanlığıdır.”

Mecit Osmanlı: "Gerçek emlakçılık, gayrimenkul danışmanlığıdır."
10 Mart 2020 - 12:10 - Güncelleme: 10 Mart 2020 - 12:24

Profesyonel ekibiyle Manisa merkez olmak üzere İzmir bölgesinde gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veren Mecit Osmanlı, büyük konut projelerinin pazarlanması amacıyla satış ofisi kurma, bu ofisleri yönetme ve her çeşit özel mülkün alıcılar ve satıcılar için cazip koşullarda satışı konusunda danışmanlık yapıyor.


Daha önce uluslararası bir gayrimenkul markasının Manisa temsilciliğini üstlenen, şimdilerde ise kendi markasıyla hizmet vermeye devam eden Mecit Osmanlı ile gayrimenkul danışmanlığı mesleğinin özelliklerinden sektörün geleceğine, mesleki tecrübelerinden bölgesel yatırım fırsatlarına uzanan bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdik. 


Emlakçılara dair az çok fikrimiz var ama gayrimenkul danışmanlarını yeterince tanımıyoruz. Gayrimenkul danışmanları, bilinen anlamda emlakçılardan farklı olarak neler yapar? 


Ne yazık ki çalışma hayatında, sayıları yıllar içinde azalsa da çok sayıda gayrimenkul danışmanı olmayan emlakçı ile karşılaşıyoruz. Hâlbuki sadece alım-satım işlerine aracılık etmekle emlakçı, hele de gayrimenkul danışmanı olmak mümkün değildir. 

Emlakçılık pek çok kimse tarafından, amatörce icra edilebilecek bir meslek olarak görülüyor. Oysa emlak piyasasında kaliteli hizmet, basit bir ofiste ek iş olarak verilemez. Bu anlamda gayrimenkul danışmanlığı, genellikle mülk sahiplerinin yönlendirmelerine göre alım-satım ve kiralama işlerine aracılık etmekten ibaret değildir. Gayrimenkul danışmanı gerçek emlakçılar; pazarlama, satış, tapu mevzuatı, emlak değerleme gibi mülk edinme sürecinin farklı boyutlarında eğitim almış, işlerinin her aşamasında bilgilerini ve itibarlarını ortaya koyan gerçek profesyonellerdir.

Bir gayrimenkul danışmanının ayırt edici vasfı, mülklerin değerinin belirlenmesi ve doğru şekilde pazarlanması konusunda hem alıcıyı hem de satıcıyı en doğru şekilde bilgilendiren bir uzman olmasıdır. Mülk edinme sürecinin başından sonuna kadar tarafların menfaatine olacak bir etik ve mesleki anlayışla hareket etmesi, gayrimenkul danışmanını güvenilirliğini öne çıkartır. Böyle bir gayrimenkul danışmanı portföyündeki mülkleri pazarlarken sadece kâr etmeyi değil, müşterilerini sonradan pişmanlık duymayacakları şekilde memnun etmeyi önemser. Dolayısıyla şunu vurgulamamız lazım: Gerçek emlakçılık, gayrimenkul danışmanlığıdır.


Bireyler ve kurumlar neden bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmalıdır? 
Eğer doğru bir gayrimenkul danışmanı ile çalışırsanız hem vaktinizi hem de nakdinizi kaybetmezsiniz. 
Bir gayrimenkul danışmanı size, iş ya da aile hayatınızda bir mülke ilişkin vereceğiniz son derece hayati kararlar alırken beklentileriniz doğrultusunda en iyisini elde etmekte yardımcı olur. Gayrimenkul danışmanı uzmanlık bilgisini kullanarak; örneğin yaşamayı hayal ettiğiniz bölgede, size en uygun özelliklerde ve alım gücünüzü aşmayacak çeşitlilikte mülkler önerir. Bunu yaparken ilgilendiğiniz mülkün tapu ve belediye bilgilerini çoktan araştırmış, aklınıza gelebilecek bütün soruları cevaplandıracak kadar mülkü analiz etmiştir. Ayrıca finans ihtiyacınız olacaksa sizi, en uygun koşulları sağlayan finans kurumları ile de buluşturabilir. 
Kurumların emlak ihtiyaçları açısından baktığımızda ise şöyle düşünelim: Perakende satışa ya da hizmet sunumuna dayalı bir işletmeniz var ve büyümek istiyorsunuz. Peki, nerede mağaza açmalısınız? Hangi konumlar işletmeniz için uygundur? Yoğun bir bulvar mı, park yeri sıkıntısı çekilmeyen alternatif bir konum mu sizin için daha caziptir? Gözünüze kestirdiğiniz mağazanın önünden günde ortalama kaç kişi geçiyor? Peki, bu mağazanın cephesi ne kadar olmalıdır? Emsal kiralar ve satış fiyatları nelerdir? 

Bunlar gibi onlarca soruya gerçekçi cevaplar almak için bölgesini karış karış tanıyan, uzman bir ticari gayrimenkul danışmanı ile iletişim kurmanız menfaatiniz icabı olacaktır. O danışman mülk arayışınıza ilişkin bütün sorularınızı cevaplamakla kalmaz, önereceği farklı alternatifler ve vereceği yararlı bilgiler ile de size zaman ve para kazandırır. 

Gayrimenkul danışmanlığı hizmeti almayı düşünenlere nelere dikkat etmelerini tavsiye edersiniz?
Gayrimenkul danışmanlığı her önüne gelenden alınabilecek bir hizmet değildir. Dolayısıyla öncelikle merdiven altı emlakçılardan kesinlikle uzak durulmasını tavsiye ederim. 
Hizmet almayı düşündüğünüz gayrimenkul danışmanının referanslarına ve sektörel tecrübesine bakmalısınız. Sonra ona tam olarak ne istediğinizi ve bütçenizin sınırlarını detaylı bir şekilde açıklamalısınız. 
Beklentilerinizin çeşitliliği ve olmazsa olmazlarınızı eksiksiz şekilde ifade etmeniz, gayrimenkul danışmanının sizinle elindeki mülkler arasında doğru bir eşleştirme yapmasını sağlayacaktır. 


Herkes gayrimenkul danışmanı olabilir mi? Bir gayrimenkul danışmanının olmazsa olmaz özellikleri sizce nelerdir? 
Dürüst, insanlara ve çevresine yardımcı olmayı seven, açık fikirli ve girişimci herkes gayrimenkul danışmanı olabilir. Bu mesleğe yönelenleri zorlu kariyer eğitimleri ve bölgelerine ilişkin güncel bilgileri sürekli takip etmeleri gerektiği için aktif bir hayat bekler. 
Bir gayrimenkul danışmanının olmazsa olmaz özelliklerinin başında sektörel dinamiklere ve mevzuata hâkimiyetin yanı sıra hizmet verdiği bölgede etkin olması ve gayrimenkul fiyat analizlerini çok iyi yapabiliyor olması gelir. 
Bu mesleğin mensuplarının sabırlı, azimli, vizyoner, gelişime açık ve profesyonellikten taviz vermeyen bir karakteri olması da şarttır. 


Manisa bölgesiyle ilgilenen girişimciler ve yatırımcılar için güncel ve uzun vadeli gayrimenkul fırsatları nelerdir?
Ege Bölgesinin ikinci büyük şehri Manisa, giderek gelişen organize sanayi bölgesi ve olağanüstü tarımsal potansiyeli ile ülkemizin yatırım için en cazip yerlerinden biridir. 
Manisa genelindeki güncel yatırım alanları, sanayi bölgelerindeki arsalar ile imara açılacak bölgelerdeki arazi yatırımları bilinçli girişimciler için müthiş rantabl bir görünüm arz ediyor. Son dönemde kurulması gündeme gelen yabancı sermayeli otomobil fabrikası ile ilişkili de büyük bir beklenti oluştuğunu söyleyebilirim.
Kuzeybatıya doğru büyüyen Manisa’da, bu istikametteki konut yatırımları yıllık yüzde 20-25 değer artışı getiriyor. Elbette ki hemen her bütçeye göre daha kısa ya da uzun vadeli getirisi olacak arsa, tarla, konut ve iş yeri alternatifleri mevcut.


Gayrimenkul sektörünün Türkiye’deki ve bölgenizdeki geleceğine ilişkin öngörülerinizi paylaşır mısınız?
Bir mülkün hemen her vasfını, belirli maliyetleri göze alırsanız değiştirebilir/geliştirebilirsiniz ama konumunu değiştiremezsiniz. Türkiye, coğrafi anlamda Dünya’nın en parlak gayrimenkul pazarlarından biri olmaya devam ediyor. Sektörel anlamda zaten avantajlı özellikleri olan ülkemizin en müstesna konumlarından birinde bulunan Manisa bölgesi de mülk edinme açısından hakikaten büyük bir potansiyel taşıyor. 
Burada vurgulamak istediğim bir husus var. Türkiye, son yirmi yıllık süreçte jeopolitik konumunun sağladığı avantajı da aşan yeni atılımlar yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bu önemli, çünkü tüketimden üretime yönelen, dünyanın büyük ekonomileri arasında dinamik nüfusu ve yükselen eğitim ve gelir düzeyiyle giderek daha önemli bir noktaya gelen Türkiye, inşaat sektöründeki ciddi tecrübesini ticari ve sınai üretimiyle de bütünleştirerek, gayrimenkul yatırımcıları için konum avantajını da aşan özellikleriyle harika fırsatlar sunuyor.
Dünya genelinde, gelişmekte olan coğrafyalar başta olmak üzere, hızlı şehirleşmenin ve demografik değişikliklerin etkisiyle son altı yılda gayrimenkul yatırım sektöründe önemli ölçüde büyüme yakalandı. Tabii sektördeki fırsatlar arttıkça, varlık yatırımları da arttı. Önde gelen ülkelerdeki siyasi ve ekonomik belirsizlikler önümüzdeki yıllarda ülkemizi de etkileyecek şekilde etkisini sürdürecek gibi görünse de gayrimenkul yatırımları cazibesini korumaya devam edecek.
Türkiye’nin en çok pamuk, tütün, üzüm ve zeytin üretilen ili Manisa, sanayi bakımından son yıllarda muazzam bir ilerleme kaydetmiş bulunuyor. Sadece tarım ve sanayide değil ticaret ve madencilikte de önemli atılımlar yapan Manisa, hem yurt içinden hem de yurt dışından sermaye çekerek ekonomik gelişimini sürdürüyor. 
Tabii Manisa sadece ekonomiden ibaret bir şehir değil. Doğal ve tarihi güzellikleri, sağlık turizmi imkânları, köklü üniversitesi, sağlık tesisleri, şehir içi ulaşımın kolaylığı, suç oranlarının düşüklüğü gibi özellikleri de Manisa’nın avantajlı yönleri olarak sıralanabilir. 
Manisa kent merkezinin İzmir’e yakınlığının metropolde yaşamanın maliyetlerini dikkate alan konut ve işletme sahipleri için gayrimenkul yatırımı açısından farklı bir cazibe penceresi açtığını da vurgulamakta yarar var.


Gayrimenkul danışmanı olmaya nasıl karar verdiniz? Kişiliğinizin hangi özelliklerini mesleğinizle uyumlu buluyorsunuz?
Üniversite hayatımdan sonra Türkiye ekonomisine baktığımda, gelişmekte olan gayrimenkul sektöründe nitelikli profesyonel ihtiyacının çok fazla olduğunu gördüm ve bu alanda uzmanlaşmaya karar verdim. 
Benim için çalışma zamanımı kendimin belirlemesi çok önemli. Bana bu fırsatı sunan mesleğimden müthiş keyif alıyorum. Sanırım kişiliğimin mesleğimi icra ederken en fazla işime yarayan özelliği, yardım etme duygusunu bilgi, tecrübe ve profesyonellikle birleştirebilmek. İnsanlara hayatlarındaki muhtemelen en önemli kararlardan birini verirken yardımcı olabilmek harika bir duygu... 


Mesleğinizde karşılaştığınız zorluklar nelerdir? 
Mesleğinizi icra etmek için gerekli ehliyete sahipseniz, karşılaştığınız güçlükler gözünüzde büyümüyor. Bu açıdan özellikle zorluk diyebileceğim bir husus aklıma gelmiyor. Çalışma ilkelerimi etik ve mesleki standartlar doğrultusunda belirlediğim ve müşterilerime bu ilkeler doğrultusunda hizmet verdiğim için problem yaşamıyorum. 
Toplumun eğitim seviyesi ve yatırımlarına yön verirken bilinçli hareket etmesi; kalite ve konfor anlayışının yükselmesi ile profesyonelliğe duyulan saygının artması mesleğimizin itibarını güçlendirdikçe karşılaştığımız problemlerin giderek daha kısa sürede çözümlendiğini görüyorum. 
Belki bir zorluk olarak değil de uğraşması zevkli bir süreç olarak yeni arkadaşları gayrimenkul sektörüne kazandırmanın güçlüğüne dikkat çekebilirim. Gerçekten yetenekli ve potansiyeli olan her yaştan girişimciyi bu sektöre katılmaya ikna etmek zaman alabiliyor. Neyse ki kendisini geliştirmeye açık herkes, işinin ve zamanının patronu olabileceği mükemmel bir meslek olan gayrimenkul danışmanlığını yakından tanıyınca bu güçlük aşılıyor. 


Yaşadığınız ilginç mesleki tecrübelerinizden örnek verebilir misiniz?
Değer verdiğim bir hekim dostum var. Zamanında komşusu ile emlak takası şeklinde bir işlem yapmış ve tarlasını verip inşaatı bitme aşamasında olan bir apartmandan daire almış. Dostum, bir süre sonra bu dairesini satmakla ilgili zaman ayıramayacağını söyleyerek benden hizmet almak istedi. Satışa sunulacak mülkün açık adresini aldık ve daireyi görmek üzere yola çıktık. 
Adrese vardığımızda apartmanda inşaat işlerinin bitmiş ve taşınmaların başlamış olduğunu gördük. Fakat o da ne? Bize verilen daire numarasının önüne geldiğimizde, o daireye de taşınanlar vardı. 
Hemen mülk sahibini bilgilendirdik ve tapu göndermesini rica ettik. Belediyeye gidip araştırma yapıp tekrar mülk sahibi ile geldiğimizde, hekim dostumuza satıldığı söylenen daire ile aldığı tapunun eşleşmediğini görünce şoke olduk ve hayli üzüldük. Yani kendisine gösterilen ile satılan mülk aynı değildi! Ne yazık ki bir uzmana danışmadan yaptığı işlem, kötü bir sonuç doğurmuştu. 


Gayrimenkul sektöründe çalışmak isteyenlere nereden başlamalarını ve nelere odaklanmalarını önerirsiniz? 
Gayrimenkul danışmanlığı, günümüzde olduğu gibi gelecekte de en popüler meslekler arasında yer almaya devam edecek. Kendi zamanı en verimli olacağı şekilde yönetmek ve kazancını ona göre artırmak isteyenler için bu meslek, biçilmiş kaftan. 

Bu sektörde çalışmak isteyenler, uzun vadede kendi işinin patronu olmaya inanmalıdır! Bu açıdan yeni başlayanlar için çalışacakları ofis ve o ofisin yöneticisi çok önemlidir. Bu sektörde tecrübeli bir ekip bünyesinde yola koyulma fırsatı yakalayanlar, kısa sürede önemli mesafeler kat edebilir ve çok iyi noktalara gelebilirler. 

Elbette ki gerekli bütün eğitimlerin alınması şarttır. Ki bu eğitim süreci meslek hayatı boyunca devam eder, çünkü mevzuatta ve sektörde zamanla çok önemli yapısal gelişmeler yaşanabilmektedir. 

Sonraki adım ticari yatırımlar, site ve toplu yapı yönetimi, tarım arazileri, sanayi arazileri, AVM yatırımları, konut projesi geliştirme, yabancılara konut satışı gibi bir uzmanlık alanı belirleyerek bu alanda derinleşmektir. 

Tercih edilecek alan otomatikman portföyünüzü oluşturacağınız bölgeyi de belirleyeceğinden o bölgeye ilişkin muazzam bir bilgi birikimi edinilmesi gerekecektir. Daha sonra portföy geliştirme, tanıtım ve pazarlama aşamasına geçilir. Püf noktası alanınızı daraltıp odaklanmaktır. Yani ben bütün İzmir’i veya Manisa’yı satabilirim derseniz, gereksiz bir zaman ve enerji kaybı yaşarsınız.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum